Najpoznatiji predstavnici bobičastog voća na našem području su borovnice, brusnice, jagode, kupine, maline i ribizle. Njihovo uvođenje u ishranu može dovesti do značajnih promena u organizmu. Postoji širok spektar njihove upotrebe - od konzumacije svežih plodova, do pravljenja sokova, frapea, kompota, salata, džemova, marmelada i kolača.

Zdravstvene dobrobiti skrivene u bobičastom voću

Svaka od bobičastih voćki je vrlo bogat izvor hranjivih materija, vitamina (C, A, E, B ), minerala (gvožđe, kalijum, mangan, kalcijum, fosfor, magnezijum), prehrambenih vlakana i ostalih važnih supstanci od kojih se posebno izdvajaju flavonoidi antocijanin i flavonol. Svako od voća iz ove grupe je nepresušan izvor zdravlja, a konzumirati ga možete bez ikakvih ograničenja.

Borovnice – jačaju moždane funkcije

Istraživanja pokazuju da borovnice, zahvaljujući sastojku antocijaninu, imaju pozitivno delovanje na sposobnost učenja i pamćenja. Uspešno usporavaju propadanje kognitivnih funkcija i pomažu u prevenciji senilnih degenerativnih bolesti, poput Alchajmerove i Parkinsonove bolesti ali i demencije. Antocijanin prisutan u borovnicama ima pozitivne efekte na zdravlje očiju. Štiti očnu mrežnicu i pomaže u lečenju slabovidosti. Zahvaljujući svom sastavu ovo voće je izvrsna alternativna metoda za ublažavanje upala zglobova i artritisa.

Pogledajte i 6 razloga zašto treba jesti borovnice

Brusnice – prirodna zamena za antibiotik

Ove privlačne crvene bobice su izuzetno cenjene zbog svog snažnog nutritivnog sastava i mnogobrojnih pozitivnih efekata na zdravlje.  

Njihovo pozitivno delovanje potvrđeno je još davne 2001. godine u studiji koju je objavio British Medical Journal, a prema kojoj redovno ispijanje soka od brusnice uspešno suzbija infekcije urinarnog trakta i smanjuje potrebu za upotrebom antibiotika. Prema tome, one su izvrsna prirodna zamena za antibiotik, jer imaju sposobnost da unište veliki broj štetnih bakterija. Uspešno suzbijaju E. Colli i Helicobacter pylori, poznatog uzročnika čira na želucu i gastritisa.

Ovo ukusno voće ima povoljno delovanje i na kardiovaskularni sistem. Naučnici s američke klinike Mayo sproveli su istraživanje koje je objavljeno u časopisu European Journal of Nutrition. Prema ovom istraživanju, sok od brusnica može smanjiti količinu materija u krvi koje su uzročnici stvrdnjavanja arterija.

Pogledajte Brusnica-zrnevlje puno zdravlja

Dokazano je da brusnice zahvaljujući svojim sastojcima uspešno sprečavaju pojavu i širenje malignih bolesti. Ovo voće je korisno za dijabetičare, jer smanjuje nivo šećera u krvi. Pomaže u eliminaciji stresa, ublažava reumu i brine o zdravlju zuba i zubnog mesa. Zahvaljujući snažnim antioksidansima brusnice imaju velike zasluge u očuvanje zdravlja srca. Prema istraživanjima, antocijanin i proantocijanin, flavonoidi prisutni u brusnici, su snažni zaštitnici očiju.

Ribizla -  bogat izvor vitamina C

Poznata je crvena i crna ribizla, a obe imaju blagotvorno delovanje na zdravlje.

Crvena ribizla u svom sastavu ima vitamine C i K i minerale kalijum, kalcijum fosfor, gvožđe,  bakar i mangan i jabučnu i limunsku kiselinu. Bogata je i vlaknima koja imaju veliku ulogu u regulaciji probave. Korisna je kod išijasa, reume i kostobolje, pospešuje rad bubrega i čisti krv. Pomaže u eliminaciji mokraćne kiseline i toksina iz organizma.

Crna ribizla obiluju vitaminom C. 100 g sveže crne ribizle sadrži čak 300% od preporučenih dnevnih potreba ovog vitamina. Bogata je i antioksidansom antocijaninom koji štiti oči, i održava cirkulaciju . Ima antibakterijska i antiupalna svojstva, pomaže u zaštiti od malignih oboljenja i moždanog i srčanog udara. Naučna istraživanja su pokazala da konzumacija ovog voća ima pozitivne efekte u prevenciji karcinoma, upala, neuroloških bolesti i prevremenog starenja.

Jagode - saveznici mladolikog izgleda

Jagode sadrže velike količine vitamina C. Obiluju antioksidansima i fenolima koji na višestruke načine unapređuju zdravlje. Zahvaljujući bogatstvu flavonoida pomažu u prevenciji i širenju raka. Izvrstan su izvor elaginske kiseline, a ona je uz vitamin C jedan od najvećih čuvara kože i mladolikog izgleda.

Kalijum iz jagoda blagotvorno deluje na  živčani sistem, a kalcijum i fosfor se brinu za zdravlje kosti. Ove bobice eliminišu zatvor i pospešuju rad creva.  Smanjuju apetit, čuvaju zdravlje srca, očiju i kože. Regulišu nivo šećera u krvi, pritisak i holesterol. Pomažu kod upala pa se preporučuje njihova konzumacija kod artritisa i ateroskleroze.

Ovo voće je odlična namirnica za mršavljenje, jer sadrži samo 36 kalorija na 100 g.

Kupine – za bolje pamćenje i koordinaciju

Istraživanja objavljena u časopisu American Journal of Clinical Nutrition pokazuju da su kupine jedna od najbogatijih namirnica kada su u pitanju antioksidansi. To potvrđuje da imaju i najjači efekat u prevenciji mnogih bolesti.

Pogledajte i Lekovita svojstva kupina

Antocijanini iz kupina štite mozak od oksidativnog stresa i sprečavaju senilne bolesti, poput Alchajmerove bolesti i demencije. Imaju pozitivne efekte u borbi protiv raka debelog creva. Štite od upale, pospešuju pamćenje, poboljšavaju ravnotežu i koordinaciju.

Maline – za skidanje viška kilograma

Svima omiljene maline sadrže vitamine C, E, B, minerale mangan, bakar, kalijum, magnezijum, folnu kiselinu, vlakna i omega 3 masne kiseline. Antioksidansi u sastavu malina pomažu u očuvanju zdravlja jetre, kože i kose.

Uspešno regulišu nivo šećera u krvi i jačaju imunitet. Odavno im se pripisuje značajna uloga u borbi protiv malignih oboljenja. Najnovija istraživanja govore da su korisne u borbi protiv raka dojke, grlića maternice, debelog creva, jednjaka i prostate.

Prema istraživanju ovo voće bi u skorijoj budućnosti moglo biti vrlo dobro oružje u borbi protiv gojaznosti, jer sastojci sadržani u malini, posebno ketoni, dokazano pospešuju metabolizam i sagorevanje masnoća.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici -Stvar ukusa

Izvor: Alternativa za Vas