Neke prirodne lekove svako bi trebalo da ima u svojoj kućnoj apoteci, a osim što će ublažiti simptome bolesti, odlični su i u prevenciji. Otkrivamo vam kojih 9 prirodnih lekova treba dodati u svoju kućnu apoteku.
1. Grejpfrut kapi – antibakterijsko delovanje
Ekstrakt semenki grejpfruta je prirodni antibiotik i antioksidans. Deluje na široki spektar bakterija i virusa, a pritom nije štetan za organizam. To je prirodni lek koji takođe uništava gljivice i parazite.
U poređenju sa 30 različitih tradicionalnih antibiotika, ove kapi su pokazale jednaku efikasnost, a dobra je stvar što bakterije i virusi ne mogu razviti imunitet na njega.
2. Propolis – protiv kašlja
Još jedan prirodni proizvod s delovanjem antibiotika. Propolis je smesa smolastih supstanci koje pčela skuplja s cvetova različitih biljaka. Mnoga istraživanja pokazala su kako je propolis prirodni anestetik, antioksidant, antiseptik i antibiotik, a deluje čak i protiv virusa.
Osim što će ublažiti bol u grlu, podiže imunitet, efikasan je i u lečenju kašlja, sinusa i krajnika. Krema od propolisa odlično je sredstvo za lečenje gljivičnih i bakterijskih infekcija kože. Može ga uzimati u kapima ili u spreju.
Pogledajte i Prirodni lekovi protiv bolova
3. Uvin čaj – protiv urinarnih infekcija
Najpoznatiji prirodni lek i pomoć kod lečenja urinarnih infekcija je uvin čaj. Ima najdužu i najčešću primenu, a ublažava bolne i neugodne tegobe i peckanje. Iako nije preterano efikasan kod samog uništavanja bakterija, uvin čaj ima dokazano delovanje na sprečavanje širenja i izazivanja većih upala. Naime, on je diuretik i pomaže kod izbacivanja bakterija iz organizma.
4. Valerijana – protiv napetosti i nesanice
Biljka valerijana se zbog svog umirujućeg delovanja još od 19. veka koristi kao prirodni sedativ. Valerijana prvenstveno služi za lečenje nesanice, i uklanjanje napetosti.
Zanimljivo je kako njeno umirujuće delovanje opušta mišiće i oslobađa od grčeva, nadutosti, bolova u želucu. Ovu biljku neki koriste i kao biljni lek za bolne i neredovne menstruacije, posebno ako je stres glavni uzrok izostanka ciklusa.
Pogledajte i Namirnice i lekovi koje ne treba kombinovati
5. Beli luk – protiv bolesti disajnih puteva
Beli luk je snažan antioksidans i deluje izuzetno povoljno na imunološki sistem sa protivupalnim svojstvima. Osim toga ima i antivirusna i antibakterijska svojstva.
Beli luk pomaže kod lečenja mnogih bolesti, virusnih i bakterijskih infekcija, bolesti disajnih puteva, probavnih tegoba, parazita i hroničnog umora. Beli luk osim toga, prirodno snižava holesterol i krvni pritisak, i pomaže pri regulaciji nivoa šećera u krvi.
6. Đumbir – protiv mučnina
Ova tropska začinska biljka prirodan je lek protiv mučnina. Koristi se i kao lek za prehladu, ali i za poboljšanje cirkulacije. Osim toga ima antiseptičko delovanje i smiruje kašalj pa se koristi i kao dodatak toplim napicima tokom zime.
Ovo je snažan antioksidans koji stimuliše funkciju jetre. Podstiče rad srca i krvotoka, stvarajući osećaj topline. Ne preporučuje se osobama koje pate od gastritisa i čireva probavnog sistema.
Pogledajte i Lekovite biljke u borbi protiv prehlade
7. Ulje čajevca – protiv gljivica
Ulje čajevca ima antiseptička i fungicidna svojstva i spada u jedno od najdelotvornijih prirodnih sredstava u borbi protiv gljivica na noktima. Antiseptička i antibakterijska svojstva još su prepoznali Aboridžini koji su ga koristili za saniranje povreda, ugriza i uboda insekata.
Aromaterapeuti preporučuju da se stavlja u malim dozama i razređen sa nekim baznim uljem (hladno ulje – maslinovo, suncokretovo, sezamovo ili kokosovo ulje).
8. Ehinacea – protiv gripa i prehlade
Prvobitno američki rod cvetnih biljaka Indijanci su koristili za lečenje i prevenciju upala disajnih puteva, ai danas je jedan od najčešćih prirodnih odabira kada želimo da skratimo trajanje prehlade, gripa i da ublažimo simptome upale grla ili kašlja. Istraživanja su pokazala kako smanjuje trajanje prehlade za čak 25 posto.
9. Lavanda – protiv upala
Lavanda se koristi u kozmetičkoj i parfemskoj industriji, ali najpoznatija je po svojim lekovitim svojstvima. Miris lavande smiruje živčani sistem pa je prirodni lek za smirenje, pomaže kod glavobolje i kod upale mišića.
Par kapi ulja lavande potrebno je umasirati na bolna mesta i trebalo bi da ublaži bol. Kod problema s astmom preporučuje se inhalacija s dodatkom lavandinog ulja. Možete čak da probate i masažu s nekoliko kapi lavandinog ulja.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaci i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa
Izvor: Atma.hr
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem