Semenke lana bogate su omega - 3 nezasićenim masnim kiselinama koje štite od problema sa srcem i cirkulacijom te imaju protivupalna svojstva. Ali, da bi ih telo moglo iskoristiti, semenke moraju biti sveže mlevene (npr. u mlinu za kafu) jer već deset minuta nakon mlevenja njihova hranjiva vrednost opada.

Protiv upale i svraba kože - kuvati dve kašičice semenki lana u 2 dl vode oko 5 minuta, poklopiti, ostaviti da odstoji pola sata i procediti. Ispirati sva inficirana ili upaljena mesta na koži.

Obloge za čireve - platnenu vrećicu napuniti sa 100 g semena lana do polovine, kratko prokuvati u 1/2 l vode i ocediti. Na čir staviti što topliju vrećicu i držati dok se ne ohladi. Postupak se može ponoviti ponovnim zagrevanjem vrećice.

Pogledajte i Šta se dešava sa telom ako svaki dan jedete seme lana

Za bolju probavu - zgnječiti 125 g svežeg sira i pomešati s rendanom jabukom. Dodati kašiku semenki lana i kašičicu meda. Uzimati kao jutarnji ili večernji obrok.

Marmelada od lana protiv zatvora - samleti ili grubo zdrobiti 2 - 3 kašike semenki lana  i pomešati s 2 kašičice marmelade. protiv zatvora uzimati nekoliko dana, tri puta na dan, uutro na prazan želudac, posle ručka i uveče.

Oblog za bolne dojke - kašiku semenki lana samjeti i pomešati s 2 do 3 kašičice maslinovog ulja te toliko vruće vode da se dobije glatka smesa. Još toplu kašu u debelom sloju naneti na bolno mesto i ostaviti da deluje 20 minuta. Ponavljati 2 do 3 puta na dan.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaci i na našim Facebook stranicama - Stvar ukusa i Šta da kuvam danas? 

*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu >>>>>>>>>>>> https://www.instagram.com/stvar_ukusa/

Izvor: zdravakrava