U svetu gotovo svaka metropola ima neke znamenitosti po kojima je poznata. Neke od njih su poznate po modi, druge po dobroj muzici, treće imaju svetska čuda. Za sve njih zajedničko je jedno. Sve imaju neke kulinarske sprecijalitete koje biste morali da probate ako se nađete u nekoj od njih.
Hrana je ključna za čoveka. Ona je esencijalni deo čovekovog života, ključna je za njegov opstanak, vezana je za tradiciju i kulturu svakog naroda, oslikava način života, u njenu čast se organizuju festivali, čini da nam bude ugodno… Zato su jela, specijaliteti, poslastice, nezaobilazan deo svakog putovanja.
Austrija: Bečka štrudla sa jabukama
Gde god da se nađete u Austriji, možete probati njihovu štrudlu sa jabukama. Služe je u svakom kafiću, restoranu, fast food kioscima… Štrudla je hrskava i sočna istovremeno, a obično se jede uz šlag, puding, sladoled ili topli krem od vanile. Austrijanci je tradicionalno konzumiraju popodne, uz kafu.
Pročitajte i: Kako su neki od najpoznatijih specijaliteta dobili imena?
Mađarska: Gulaš
Gulaš je zaštitni znak mađarske kuhinje. Priprema se od mesa, najčešće goveđeg ili svinjskog, a pored mesa njegovi ključni sastojci su crni luk i slatka mlevena paprika. Postoje brojne vrste gulaša, za čiju pripremu se koriste i razni drugi začini, najčešće biber, lovor, kim, majonar itd.
Gulaš se servira uz dodatak pire krompira ili kuvane testenine. Septembra svake godine u mađarskom gradu Solnoku organizuje se tradicionalni festival gulaša, gde možete probati najrazličitije vrste ovog fantastičnog jela.
Italija: Pohovane masline
Iako su pasta i pica prva hrana na koju nas asocira italijanska kuhinja, ako otputujete u Italiju, obavezno probajte njihove pohovane masline.
Ovaj specijalitet potiče iz grada Askoli Pičeno u centralnoj Italiji, odakle se raširio na ostale delove zemlje. Pohovane masline danas možete naći bukvalno svuda, od uličnih prodavaca do elitnih restorana. Možete birati različite ukuse, a naročito su popularne pohovane masline punjene goveđom pršutom.
Francuska: Makaroni
Francuski makaroni su slatka hrskava peciva različitih ukusa, pravljena po specijalnoj recepturi, prefinjene arome i posebnog izgleda. Iako je pojam makaroni obično vezan za italijansku testeninu, svoju slavu stekli su i makaroni iz Francuske, koji su danas jedan od najvećih kulinarskih brendova ove zemlje. Oblici mogu biti razni, ali je najčešći klasičan, okrugli oblik. Poslastičari u Francuskoj se prosto utrkuju ko će napraviti bolje makarone, pa postoji širok izbor ukusa. Prave se sa pistaćima, jabukama, jagodama, kupinama, malinama, sa karamelom. Takođe, u njih se često stavljaju i začinske biljke, poput đumbira,nane, bosiljka, čilija, bibera, lavande…
Švajcarska: Čokolada
Možda Švajcarska naizgled nije prava destinacija za ljubitelje internacionalne kuhinje, ali ima puno toga da ponudi, pre svega sireve i vina. I naravno, mlečnu čokoladu. Ako ste ljubitelj čokolade, onda će vam se svideti švajcarski „Čokoladni voz“. Imaćete priliku da obiđete srednjevekovni dvorac Grijer, gde se već vekovima proizvodi najbolji sir, pre nego što stignete do gradića Brok u kome se nalazi fabrika „Kailer“, u kojoj je u 19. veku proizvedena prva mlečna čokolada i koja je desetak godina nakon svog otvaranja prerasla u danas čuveni Nestle. Tu možete degustirati najrazličitije čokoladne đakonije, i to besplatno.
Australija: Pita sa mesom
Australijanci prosto obožavaju da jedu pite sa mesom; oni konzumiraju na milione pita godišnje. One se mogu kupiti svuda, ljudi ih jedu u pokretu, dok sede u nekom baru, kod kuće… Ako vam se ukaže prilika da ih probate, jedite ih sa paradajz sosom, kao što to najčešće čini lokalno stanovništvo.
Pročitajte i:Francuska kuhinja
Brazil: Puding
Puding je najomiljenija poslastica u Brazilu. Služi se u svakom restoranu, bez njega je nezamisliva bilo koja proslava, a Brazilci ga pripremaju i kod kuće i njime služe svoje goste.
To je dezert kremaste strukture sa glazurom od karamel sosa. Njegova priprema izgleda jednostavno: jaja, šećer i mleko su glavni sastojci, ali svi koji probaju brazilski puding budu opčinjeni njegovim božanstvenim ukusom.
Južna Afrika: Biltong
Biltong je ustvari začinjeno i usoljeno suvo meso, najčešće govedina ili ćuretina. Međutim, kvalitet ovog mesa nije svuda isti, pa ako vam se nekad ukaže prilika da posetite Južnu Afriku i želite da probate Biltong, pre nego što ga kupite raspitajte se kod lokalaca gde se može nabaviti kvalitetan.
Južna Koreja: Bulgogi
U bukvalnom prevodu Bulgogi znači „vatreno meso“, a njegova specifičnost se ogleda u tome što ima blago slatkast ukus zbog sojine marinade u koju se dodaje šećer. Meso najpre odstoji u marinadi, a zatim se peče na roštilju. Ovaj specijalitet od mesa pripremaju svi, pa ga možete probati i u elitnim restoranima i na pijacama.
Vijetnam: Fo (supa)
Kuhinja je važan aspekt u bogatoj vijetnamskoj kulturi. Na svakom ćošku pronaći ćete objekte koji nude odličan asortiman ukusnih tradicionalnih vijetnamskih jela. Najpopularnije među njima, kako kod Vijetnamaca, tako i kod turista, je vijetnamska supa Fo, sa reznacima i junećim mesom. Ona se služi svuda i u svako doba dana, a Vijetnamci je često jedu čak i za doručak.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?
*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu >>>>>>>>>>>> https://www.instagram.com/stvar_ukusa/
Izvor: cakedobrogkuvanja.com
Gulaš od šampinjona za ručak
Svinjsko pečenje sa hrskavom koricom u sosu od jabuke
Torta sa ananasom, u obliku božićne kugle
Kampanja Telekom Srbije „Roming priče“ osvojila Kaktus nagradu
Prelepa praznična salata u obliku jelke