Svi već znaju da slanina podiže nivo holesterola i da se u principu ne preporučuju, ali često se postavlja pitanje da li je slanina korisna?
Činjenica je, da su naše bake i deke zimi konzumirali slaninu i to im nije smetalo da budu zdravi. Naprotiv - naši preci su poznati po dugovečnosti i dobrom zdravlju.
Konzumiranje slanine
Slanina sadrži prirodne masti, pa nije toliko štetna koliko tvrde mitovi. U današnje vreme kada se hrana obrađuje i prepuna je veštačkih proizvoda i masti, konzervanasa i boja, preporučuju se prirodni proizvodi i masti koji su od velike važnosti za naše zdravlje.
Evo nekoliko recepata koji vam mogu koristiti za pripremu slanine
Na primer, najpoznatija je usoljena slanina, pa tradicionalno meze postaje vrlo ukusno i mekano, prikladno u ovo hladno vreme uz čašu dobrog crvenog vina.
Dimljena slanina je odlična, ukus dimljene slanine mnogi od nas preferiraju. Slaninu možete dodati i u neka jela, poput kiselog kupusa sa svinjetinom, sarme, i u druga jela. Slanina se takođe može pripremiti na roštilju sa soja sosom ili staviti u kupus i zapeći u rerni, a kapama je jednostavno nezamisliva ako slaninu ne stavite unutra.
Ne zaboravimo da su naši preci zimi koristili i konzumirali slaninu u većini svojih seoskih jela ili jednostavno za meze.
U Bugarskoj postoji i praznik slanine koji se svake godine održava u selu Aprilci. U Srbiji je to Kačarevo, gde možete probati najrazličitije vrste slanina. Održava se takmičenje i ocenjuje se ukus slanine, pripremljene prema različitim receptima i na različite načine.
Da bi slanina bila korisna, jedimo je po ovom hladnom vremenu, naravno - umereno i da ne preterujemo. Kao i sve u normalnim količinama, slanina je dobra, ali ako preteramo, neće biti dobra za naše telo i može dovesti do pogoršanja našeg zdravlja.
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem