Loš zadah
Ishrana s niskim unosom ugljenih hidrata podstiče brzo sagorevanje masti. Tokom tog procesa oslobađaju se ketoni koji izazivaju neugodan zadah. Takav loš zadah se ne može rešiti tečnostima za ispiranje usta i korišćenjem konca jer nije posledica loše oralne higijene, tvrde stomatolozi.
Sporiji oporavak nakon treninga
Manjak ugljenih hidrata tera telo da koristi proteine za normalne mišićne funkcije uključujući i njihovu izgradnju. Ugljeni hidrati su čuvari mišića i energije, što znači ako ih nema dovoljno telo se sporije oporavlja od treninga.
Pogledajte i Ugljeni hidrati koje možete slobodno da jedete
Usporeni rad mozga
Baš kao telo, i mozak se oslanja na ugljene hidrate koji se pretvaraju u glukozu, a potom i u energiju. Ako ne dobija potrebnu glukozu, mozak ne može da radi uobičajenim tempom. Istraživanja su potvrdila da žene koje su na ishrani s niskim unosom ugljenih hidrata, imaju lošije rezultate na testovima pamćenja nego one koje unose veće količine ugljenih hidrata.
Loše raspoloženje, nervoza i umor
Ljudi kojima nedostaje ugljenih hidrata češće su nervozni, umorni i jače osećaju posledice stresa, potvrdile su studije. Razlog za to krije su u ugljenim hidratima koji su nužni u proizvodnji serotonina, hemikalije u mozgu odgovorne za dobro raspoloženje.
Pogledajte i Koliko znamo o ugljenim hidratima?
Probavni problemi i zatvor
Prve naznake da telu nedostaje ugljenih hidrata su problemi s probavom, tačnije zatvor. Izbegavanjem namirnica kao što su batati žitarice punog zrna bogate ugljenim hidratima, ali i vlaknima vode ka opstipacija. Vlakna podstiču probavu.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - StvarUkusa
Original šampita koju će deca obožavati
Jednostavan čizkejk sa bundevom
Kako da kod kuće napravite medovaču
Recept za rižoto sa graškom
Domaće lazanje po italijanskom receptu