Na portalu "Stvar ukusa" je 11. februara 2015. godine objavljen tekst koji je sadržao netačne tvrdnje, koje ovom prilikom ispravljamo.

U tekstu "Ovo posuđe bi trebalo da izbacite iz upotrebe", bilo je navedeno da određeni sastojci u posuđu štete zdravlju, a među kojima se spominje veza aluminijuma i Alchajmerove bolesti. Ta informacija nije bila tačna, i ovom prilikom je ispravljamo.

U našem tekstu je navedeno da je aluminijum povezan s demencijom,probmemima sa memorijom, kao i Parkinsonovom bolešću i autizmom. Međutim, ove tvrdnje nisu tačne.

Medicinski dokazi ne podržavaju tvrdnju da postoji veza između Alchajmerove bolesti i aluminijuma. Osim toga, prema "Alchajmer UK", dokazi ne pokazuju da je kod osoba koje imaju Alhajmera u mozgu povišen nivo aluminijuma, kao ni da je aluminijum izvor bolesti. Kako se navodi na sajtu ove britanske organizacije, činjenica da su Alchajmerova bolest i aluminijum možda povezani prvi put se pominje 1965. godine, kada su "istraživači otkrili da su zečevi kojima su ubrizgane izuzetno velike doze aluminijuma razvile toksične zaplete neurona u mozgu". Ove toksične zaplete su akumulirani mikroskopski fragmenti moždanih proteina koji usporavaju sposobnost osobe da razmišlja i pamti.

Međutim prema pisanju proverivača činjenica, ovi rezultati su se pojavili tek kada su zečevi bili izloženi ekstremno visokim dozama aluminijuma, koje su daleko prevazilazile nivoe koji mogu da uđu u organizam putem hrane ili nekog drugog izvora, kao što je aluminijumsko posuđe.

Od tada, uprkos opsežnim istraživanjima, nema čvrstih dokaza da je aluminijum povišen u mozgu pacijenata obolelih od Alchajmerove bolesti.