Energetski unutrašnji sat, poznat i kao kineski telesni sat, nije novina u svetu alternativne medicine. To je verovanje u istočnjačkoj medicini po kom su određeni organi u telu aktivni u određeno vreme: dok se jedni odmaraju, drugi rade.
Ako to znamo, veruju Kinezi, možemo da planiramo kada i šta da jedemo, u koje vreme je najbolje da pijemo čajeve, vodu, kafu, a kada da se odmaramo i koliko dugo da spavamo. Energetski sat je podeljen na 12 dvosatnih perioda, a u okviru svakog su dati saveti za ishranu i ostale životne navike.
Pogledajte i Kako da efikasno očistite organizam od toksina
Od 5 do 7 časova
U ovo vreme fokus je na radu debelog creva. To je prema kineskom verovanju, najbolje vreme da se ustane, popije 3 dl vode i ode u brzu, kratku šetnju. Greška je da se nakon ustajanja pije kafa, što mnogi praktikuju, jer se kofein ponaša kao diuretik i izbacuje vodu iz organizma baš u vreme kada je debelom crevu potrebna.
Od 7 do 9 časova
Rad creva u ovo vreme je najizraženiji. To je period kada treba da se doručkuje. Prvi obrok treba da sadrži voće, proteine, zdrave masti i ugljene hidrate sa niskim glikemijskim indeksom. U ovo vreme može da se popije i kafa.
Pogledajte i Ovaj jutarnji ritual stvara salo na stomaku
Od 9 do 11 časova
Vreme je kada se aktivira slezina. Ovo je i period kada treba najviše da se angažuje na poslu, a slezina pomaže mozgu da pravilno funkcioniše i potpomaže metabolizam izmene hranljivih materija u energiju.
Od 11 do 13 časova
Ako u ovom periodu ručate, najviše ćete poboljšati cirkulaciju. Ručak treba da bude lagan.
Pogledajte i Evo šta su naši preci tradicionalno jeli za doručak
Od 13 do 15 časova
Posle ručka tanko crevo treba da prevari sve ono što ste pojeli. Tada i mozak bolje funkcioniše, naročito ako treba da rešavate važne probleme ili donosite važne odluke.
Od 15 do 17 časova
Vreme je da završavate dnevne obaveze, a ovo je period kada je bešika najaktivnija. Zbog toga je najbolje da popijete šolju čaja i da se tako oslobodite toksina.
Pogledajte i Lek od meda i čuvarkuće - za jak imunitet, dobro varenje, zdravu bešiku...
Od 17 do 19 časova
Period u kom je najbolje večerati. Bubrezi su tada najaktivniji jer pokušavaju da povrate svu energiju koju ste tokom radnog dana potrošili. Ako se osećate baš umorno u ovom periodu, obavezno lezite i odmorite se.
Od 19 do 21 čas
U ovo vreme perikard (srčana kesa) je odgovoran za cirkulaciju mozga i reproduktivnih organa.
Od 21 do 23 časa
Idealno je za završavanje radnog dana uz opuštajuću knjigu. U ovo vreme izbegavajte da jedete, jer štitasta i nadbubrežne žlezde u ovo vreme dostavljaju energiju svim organima u telu, ubrzavaju metabolizam i podižu temperaturu tela.
Pogledajte i Čudesan recept koji uklanja kamen iz bubrega
Od 23 časa do 1 posle ponoći
Ko ima kamen u bubregu ili u žuči najbolje zna da u ovo vreme često ima bolove, jer je ovo period kada najintenzivnije "radi" žučna kesa.
Od 1 do 3 ujutru
Ustajanje baš u ovo vreme zbog odlaska u toalet treba da bude znak da se tokom dana ne piju sokovi i ne jedu grickalice i nezdrava hrana. Jetra sada oslobađa toksine, a nezdrava hrana može da naruši njen rad.
Pogledajte i 5 zdravstvenih problema koje može rešiti limunada
Od 3 do 5 ujutru
Na kraju ciklusa, pluća su najaktivnija, i ona se tada oslobađaju otrova - kašljanjem.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa
Izvor: novosti
Sočna piletina na meksički način
Najbolja bela čorba od piletine
Pogačice sa čvarcima koje će gurmani obožavati
Provereni recept za ledene kocke
Bela topla čokolada sa krem sirom