U istraživanju je učestvovalo 300 Britanaca s izraženim problemom suvog, nadraživog kašlja, a lečeni su gorkim alkaloidom iz kakaoa – teobrominom.
Lečenje je trajalo 14 dana. Dnevna doza teobromina kojoj su bili podvrgnuti pacijenti iznosila je 1000 mg, a rezultati su pokazali smanjenje kašlja kod 60 posto pacijenata.
Pogledajte i Zbog čega je čokolada dobra za zdravlje žena
U drugoj studiji, koju je sproveo Nacionalni institut za srce i pluća otkriveno je da teobromin blokira dejstvo senzora u mozgu koji podstiču kašalj. Blokiranje senzornih nerava zaustavlja refleks kašlja.
Osim u čokoladi, teobromin se nalazi i u drugim prehrambenim proizvodima koji sadrže kakao, i u listićima čaja. Količina teobromina u kakao prahu varira od dva do 10 posto.
Količina teobromina na 100 g tamne, nezaslađene čokolade iznosi oko 1600 mg, na 100 g tamne, zaslađene čokolade oko 500 mg, a u mlečnoj čokoladi samo oko 200 mg.
Teobromin se u modernoj medicini koristi od početka 20. veka, a koristi se i za snižavanje krvnog pritiska.
Pogledajte i Čuvaju srce i ne goje: Stiže čokolada u obliku tablete
Osim teobromina, čokolada je i važan izvor fitohemikalija, antioksidanasa i polifenola koji imaju niz pozitivnih uticaja na zdravlje čoveka.
Ali, ipak čokolada nije trajno rešenje, budući da postoji velika verovatnoća da se kašalj vrati nakon prestanka “čokoladne terapije”.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem