1. Noćni zalogaji nisu loši kao što se govori.
Godinama smo verovali da je obrok pre spavanja loš za naše zdravlje, ali nova istraživanja dokazuju suprotno. U stvari, kasni noćni zalogaj (ili dva) mogu vam zapravo pomoći da zaspite i da se probudite sveži. Kluč je, naravno, u vrsti zalogaja. Ispostavilo se da nam je potrebna energija za spavanje, stoga zalogaj pre sna zapravo smiruje i usporava otpuštanje hormona gladi zbog kojeg se taloži masnoća. Naravno, slatke poslastice poput čokolade ili sladoleda ne smeju biti na meniju, ali ugljeni hidrati poput integralnog hleba, povrća bez skorba, kokica i voće su definitivno preporuka. Naravno i proteini mogu pomoći u oporavku mišića tokom noći, a i esencijalna aminokiselina nazivana triptofan korisna je za spavanje.
Pogledajte i Hrana koju ne treba jesti pre spavanja
2. Prženje povrća iznenađujuće je zdravo.
Nedavno istraživanje na Univerzitetu u Granadi dokazalo je da je povrće prženo u maslinovom ulju zadržalo daleko više korisnih sastojaka nego kada je kuvano. Da, dobro ste pročitali. Ključ je da koristite kvalitetno maslinovo ulje jer ono stvara viši nivo prirodnih fenola koji sprečavaju hronične degenerativne bolesti poput raka, dijabetesa i makularnih degenarcija (bolesti koje uzrokuju slepoću). No, kako god, kalorija ipak ne nedostaje u prženju.
Pogledajte i Naučnici potvrdili: Prženo povrće je zdravije od kuvanog
3. Ukoliko postite mogli biste živeti puno duže.
Dovoljan je i jedan dan u nedelji i zaboravite na brojanje kalorija ostalih dana!
4. Biti mršaviji ne znači da ste zdraviji.
Nemojte kretati na dijetu ako vam je u interesu samo da smršate – to je daleko veća šteta nego korist. Nedavna su istraživanja pokazala da mršavljenje ne može popraviti vaše biomarkere poput krvnog pritiska, nivoa glukoze i triglicerida, čak štaviše, dokazala su da prekomerna telesna težina može zaštiti vaše zdravlje. Iako smo jako skeptični oko ovog podatka, nedavna analiza od gotovo 100 studija koje su obuhvatile oko 3 miliona ljudi, pokazala je da je niža stopa smrtnosti među ljudima s prekomernom težinom i blago gojaznim. Među dijabetičarima u poslednje dve godine, veća je smrtnost mršavijih ljudi. Ali, važno je naglasiti da je ključna umerenost u svemu pa tako i u hrani i je da zdravlje koje uključuje takvu ishranu i fizičku aktivnost, važnije od samog fizičkog izgleda.
Pogledajte i Doručak za mršavljenje: 5 namirnica za efikasan i zdrav gubitak kilograma
5. Sreća nije ključ do boljeg zdravlja - vi ste ključ, a sreća je nuspojava zdravlja.
6. Mladost ipak nije na vašoj strani.
Kada ste mladi, čini vam se kao da možete da jedete bilo šta. Zahvaljujući (obično) jako dobrom metabolizmu i aktivnom načinu života, možete se izvući s lošom ishranom. Međutim, novo istraživanje pokazuje da mladost nije izgovor za loše prehrambene navike. U stvari, vaša budućnost i dugoročno zdravlje zavise od zdravog izbora kao mlade osobe. Ako želite da sprečite bolesti srca i kalcificiranje arterija u starosti, onda je presudno da jedete više od pet porcija voća i povrća dnevno kao mlada odrasla osoba. Studija sugeriše da ono što jedemo kao mlada osoba može biti jednako važno kao i ono šta jedemo kad ostarimo.
Pogledajte i Pogledajte kako kombinacija jabuke i čokolade utiče na vaše zdravlje
7. Jedna jabuka dnevno zaista drži doktora podalje.
Antioksidativna svojstva jedne sveže jabuke jednaka su dozi vitamina C od 1500 miligrama kakvu pronalazimo u dopunama ishrani, a kora jabuke deluje kao antikancerogeno sredstvo.
Kako da napravite karamel kocke
Zapečena pasta sa tunjevinom i paradajzom
Dečji svet je veći od ekrana: Priznanje za kampanju sa svrhom
Minestrone čorba za post na vodi
Kako da napravite moka krem tortu