Iako mogu da se jedu tokom cele godine, čvarci se smatraju zimskom hranom koja se priprema krajem jeseni. Iako su nekada slovili kao hrana siromašnog čoveka, danas se oni u raznim prodavanicama mogu naći po neverovatno visokim cenama. Mnogi se slažu da nisu ukusom i teksturom nalik domaćim čvarcima, pa je jedino rešenje – pripremite ih sami.
Priprema čvarka
Ovo jelo se tradicionalno priprema od masnoće (sala) svinjskoga mesa i slanine koja nije iskorišćena za određene suve proizvode. Većina ljudi ipak koristi samo slaninu jer salo može imati, nekima, neugodan miris.
Pogledajte i Zašto ne treba izbegavati svinjsku mast u ishrani
Dobar je običaj odvojeno topiti salo i slaninu, ako ste se odlučili za tu kombinaciju. Postupak je isti, osim što se salo brže topi. Kaže se da se rezanje tkiva mora prepustiti stručnjaku jer od toga zavisi kakvi će čvarci biti. Potrebno je namirnice iseći na manje kockice (3cm) jednake veličine kako bi se svi jednako istopili. Sve se stavi u duboku posudu (ne sme se napuniti do vrha) i doda malo vode (otprilike 1 šoljica na nekoliko kilograma). Temperatura ne sme biti previsoka, posuda mora biti bez poklopca, a sve se mora mešati STALNO! Da bi čvarci dobili smeđu boju, dodaje se mleko kad slanina malo omekša. Dovoljno je staviti 1 dcl mleka. So dodajete po želji.
Čvarci su gotovi kada poprime zlatno smeđu boju i isplivaju na površinu. Tada ih iscedite i uživajte u finoj toploj poslastici.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa
*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu >>>>>>>>>>>> https://www.instagram.com/stvar_ukusa/
Izvor: ordinacija.vecernji.hr
Novogodišnji kejk popsi preliveni belom čokoladom
Najbolji mrsni jelovnik za Svetog Nikolu
Šampinjoni punjeni orasima za posno slavsko predjelo
Mafini Deda Mrazove kapice
Dimljeni luk punjen piletinom