Prljav sunđer za pranje posuđa posebno je odbojan prizor zbog koga se nerado primamo posla nakon slasnih obroka i razlog više zašto volimo odgađati odrađivanje te dosadne aktivnosti. No, sunđer koji već izgleda istrošeno zapravo je prljav mnogo više nego što mislite. Naime, potrebno je dosta vremena kako bi se istrošila vlakna od kojih se sunđeri izrađuju, kao i da se nakupljene bakterija i prljavština počnu videti golim okom. Ako vam jedan takav sunđer upravo stoji na sudoperi, slobodno ga bacite u smeće!

Koliko traje sunđer za pranje zavisi mnogo od toga od čega je izrađen, za što ga tačno koristite i kako se brinete za njega.

Pročitajte kako možete fenomenalno upotrebiti kuhinjski sunđer.

Neki su sunđeri izrađeni od prirodnih materijala poput celuloze, a postoje i oni koje su izrađeni od veštačkih materijala. Suđeri od celuloze čine se kao bolje rešenje, ali upravo oni zadržavaju više prljavštine jer su njihova vlakna poroznija i brže se troše.

Na njihovu trajnost utiče i koristite li samo jedan sunđer za čišćenje cele kuhinje ili imate jedan za pranje posuđa, drugi za brisanje radne površine, a treći vam služi za čišćenje svega ostalog u kuhinji. Možda zvuči preterano, ali to rasterećivanje glavnog sunđera za pranje posuđa produžiće trajanje.

Kada se radi o čišćenju samih sunđera većina nas smatra da se on sam od sebe pere dok ga koristimo jer su u čitav postupak uključeni i voda i deterdžent, no to zapravo nije tačno. Komadići hrane mogu se uvući među vlakna, a ako se vaš sunđer ne osuši dobro postaje plodno tlo za razvoj bakterija i plesni. Sunđer koji svakodnevno koristite menjajte svakih četiri do šest nedelja kako biste bili sigurni da svoje posuđe zaista perete.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama- Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?

*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu >>>>>>>>>>>> https://www.instagram.com/stvar_ukusa/

Izvor: jutarnji.hr