Pominje se da je sapun dobio ime po planini Sapo u okolini Rima. Kako legenda govori, mast životinja koja se stapala sa pepelom bila je delotvorna u pranju i to je bila preteča današnjih sapuna.
Sapun se kasnije pravio od biljnih ulja. Danas je osnovna sirovina mnogih sapuna upravo maslinovo ulje.
Pročitajte i Napravite domaći sapun za samo 40 minuta
Ono što je potrebno za izradu domaćeg, zdravog, sapuna jeste baza koja može biti od nekog neutralnog dečjeg sapuna kojeg izrendanog otopite na pari ili mikrotalasnoj. Sledeći korak je dodavanje čajeva i drugog bilja (neven, kamilica, nana).
U zavisnosti koji miris preferirate u smesu se dodaje eterično ulje. Lavanda i kamilica deluju umirujuće, pa su često sastavni deo dobrog domaćeg sapuna. Kada smesu dobro izmešate, stavite je u određene kalupe. Kalupi mogu biti i oni za kolače.
Ukoliko želite da intenzivirate boju sapuna možete dodati i malo kakaa u smesu. Pripremlejn sapun u kalupu treba da odstoji 24 sata na sobnoj temperaturi, a mnakon toga izvaditi ga iz kalupa i ostaviti još par dana da se suši.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaci i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?
*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu >>>>>>>>>>>> https://www.instagram.com/stvar_ukusa/
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem