u zavisnosti od toga kojom bakterijom ste zaraženi, simptomi mogu da variraju. Naučite da prepoznate najčešće uzročnike trovanja:

Botulizam

Otežan govor, gutanje i disanje

Zamagljen vid

Mučnina

Povraćanje

Suva usta

Umor

Paraliza

Botulizam se može dobiti od meda, povrća, konzervirane hrane, mesa, ribe, voća i mekih sireva. 

Period inkubacije je od 12 do 36 sati.

Klostridijum perfringens

Ovaj tip trovanja hranom se dobija od nedovoljno termički obrađenog mesa. Izaziva dijareju i grčeve u stomaku koji traju i do 12 sati, sa periodom inkubacije koji traje od osam do 22 sata.

Kampilobakterija

Oni koji konzumiraju sirovo meso i živinu, kontamiranu vodu ili nepasterizovano mleko mogu biti zaraženi kampilobakterijom, koja izaziva dijareju, groznicu i bolove u stomaku, sa periodom inkubacije koji traje od dva do sedam dana. Simptomi traju oko pet.

Kolera

Kolera se najčešće širi gutanjem vode, ali i jedenjem morskih plodova, koji su kontaminirani telesnim izlučevinama osoba zaraženih podmuklom bakterijom Vibrio cholerae. 

Simptomi su:

obilan vodeni proliv,

mučnina i povraćanje,

dehidratacija,

groznica i

grčevi u stomaku.

Period inkubacije je uglavnom od 12 do 24 sata.

Kriptosporidioza

Dobija se od nedovoljno skuvane hrane, voća i povrća i period inkubacije traje od dva do deset dana. 

Simptomi su:

ozbiljna, vodena dijareja,

grčevi u stomaku,

mučnina,

povraćanje,

groznica i

gubitak kilograma.

Hepatitis A

Hepatitis A je bolest prljavih ruku, koju izaziva virus, a simptomi uključuju: 

Simptomi uključuju:

bolove u stomaku,

groznicu,

umor,

žuticu.

Period inkubacije traje od 15 do 50 dana

Listerioza

Osobe koje jedu zaraženi meki sir, nepasterizovano mleko mogu da se zaraze opasnom bakterijom listerijom. 

Simptomi su slični gripu - groznica i bolovi u celom telu. 

Simptomi i period inkubacije traju od dva dana do tri meseca.

Salmoneloza

Ako jedete sirovo ili nedovoljno termički obrađeno meso, nedovoljno skuvana jaja ili majonez od sirovih jaja, možete dobiti salmonelozu. 

Simptomi su bolovi u stomaku, mučnina, dijareja, groznica, povraćanje i glavobolja. Period inkubacije traje od osam sati do sedam dana.

Šigeloza

Ova infekcija se prenosi od osobe do osobe kroz kontamiranu hranu, piće i predmete. Glavni simptomi su dijareja, koja sadrži sluz i krv, mučnina, povraćanje, groznica i grčevi u stomaku. Period inkubacje traje od jednog do sedam dana, a simptomi od četiri do sedam dana. 

Najbolja šansa da izbegnete jeste da dobro operete ruke prilikom pripreme namirnica, ne puštate ljubimce, muve i štetočine blizu namirnica, izbegavate specijalitete sa sirovim mesom, čuvate namirnice u frižideru i dobro perete sveže proizvode.

Opasne stafilokoke

Za razliku od salmoneloze, gde sama bakterija izaziva trovanje, stafilokokno trovanje hranom uzrokovano je unapred izlučenim toksinom zlatnog stafilokoka. On se nalazi na sluznici nosa, ždrela i kože, a ta vrsta trovanja vrlo je česta leti i vezuje se za konzumiranje sladoleda i kolača, još neke vrste bakterija mogu dospeti u hranu. Bakterija Campylobacter spp. može se naći u mesu, nepasterizovanom mleku i kontaminiranoj vodi. Ne razmnožava se u samoj hrani, već u digestivnom traktu domaćina, što znači da svega nekoliko bakterija u komadu slabo kuvanog mesa može izazvati trovanje hranom.

Takođe, simptomi trovanja hranom se mogu javiti i zbog bakterija iz hrane kao što su C. perfringens, L monocytogenes, ali i ešerihija koli.

Lečenje

Lekaru se treba obratiti ako proliv prestane pa se ponovo pojavi, ako traje duže od nedelju dana ili ako u stolici ima krvi. Glavni metod lečenja trovanja hranom pre svega nadoknada izgubljene tečnosti i elektrolita, prvenstveno oralnim putem. U tu svrhu koristi se rastvor, koji se može napraviti i u kućnim uslovima: u 1 litru vode treba rastvoriti 3,5 g kuhinjske soli, 2,5 g sode bikarbone, 20 g kuhinjskog šećera i 1,5 g kalijum-hlorida. Rastvor treba uzimati često, ali u malim gutljajima. Teži oblici dehidratacije zahtevaju lekarsku pomoć i nadoknadu tečnosti intravenskim putem u obliku infuzija.

Lečenje i ishrana

S obzirom na to da bakterije iscrpljuju organizam, obavezno je mirovanje tokom lečenja trovanja hranom , a ishrana je sastavni deo terapije. Cilj je da se oštećena sluznica poštedi moguće iritacije neke hrane, sjedne strane, a da se, s druge, obezbede potrebne kalorije.

Od prvog dana kada se pojave simptomi trovanja hranom pacijentu treba davati slane supe, kuvani pirinač s dodatkom soli, slane štapiće i dvopek. Ako se stanje poboljša, već drugog dana može se preći na kuvani krompir ili šargarepu. U ishranu postepeno treba uvoditi i proteine, i to konzumiranjem kuvanog belanca, jogurta ili svežeg kravljeg sira, a nakon pet dana obično se može preći na uobičajenu ishranu.

Zlatni principi prevencije trovanja hranom

1. Čišćenje: Ruke, posuđe i daske za sečenje treba prati pre i posle rukovanja sirovim mesom, ribom, piletinom i jajima, kao i pre konzumiranja hrane. Najbolje je koristiti daske za sečenje od plastike ili nekog drugog neporoznog materijala.

2. Kuvanje: Pravilno kuvanje uništava većinu bakterija koje mogu izazvati trovanje hranom. Hranu je važno kuvati dovoljno dugo, što se naročito odnosi na meso.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama - Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?

*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu >>>>>>>>>>>> https://www.instagram.com/stvar_ukusa/

Izvor: b92.net/dijetaplus.com