Stevia rabaudiana Bertoni je biljka koja je poreklom iz Paragvaja i Brazila, a poznata je kao alternativa šećeru. U tim državama, lokalno stanovništvo godinama koristi steviju za zaslađivanje hrane i koriste je za lečenje različitih zdravstvenih tegoba, poput opekotina, grčeva i probavnih tegoba.
Stevija je biljka koja je se u zadnjih 10 godina bori sa zabranama na tržištu, a kao razlog institucije navode njen nedovoljno istražen uticaj na zdravlje. Ipak, u obliku zaslađivača, danas se može pronaći u brojnim prodavnicama.
1. Stevija i steviol glikozoid, ekstrakt je koji se izvlači iz biljke te je temelj zaslađivača od stevije, nema kalorija.
2. Kada je u prahu, stevija je od 200 do 300 puta slađa od šećera, a sam je list stevije 10 do 15 puta slađi.
3. O uticaju stevije na zdravlje provedeno je niz istraživanja, a kontradiktorna su jedna drugima. Ipak, neka ju povezuju s tim da pozitivno utiče na hipertenziju, smanjivanje krvnog pritiska, kao i da je odlična alternativa šećeru za dijabetičare, pogotovo za one koji pate od dijabetesa tipa 2.
Pogledajte i Trodnevni detoks bez šećera: Smršajte lako i ojačajte zdravlje
4. Administracija za lekove i hranu (FDA) Sjedinjenih Američkih Država dugo je steviju tretirala kao ilegalnu biljku te nije želela da je plasira na tržište kao zaslađivač, već se danas nalazi na tržištu kao dodatak ishrani.
5. Savetuje se oprez osobama koje imaju vrlo nizak šećer, kao i osobama koje koriste različite lekove da se posavetuju sa svojim lekaroma da li mogu u potpunosti da zamijene šećer stevijom.
6. Stevija se može pronaći u nekoliko oblika: sveži listovi biljke, suvi listovi biljke, ekstrakt stevije, kao i tečni oblici stevije, kao što je sirup.
Pogledajte i Kako da (bezbolno) izbacite šećer iz ishrane
7. Istraživanja su takođe pokazala da, za razliku od šećera, stevija ne uništava zube.
8. Može se dodavati u razna jela i pića, poput čajeva, smutija, jogurta i kafe, ali pazite s doziranjem, pogotovo ako niste upoznati sa slatkoćom stevije.
9. Svetska zdravstvena organizacija (WHO) je nakon niza sprovedenih istraživanja koji su se temeljili na dugoročnim posledicama konzumiranja stevije, preporučila dnevnu dozu steviola glikozoida do 4 mg/kg osobe.
Pogledajte i Šta će se desiti ako dnevno pojedete po jednu nezrelu bananu
10. Mnogi korišćenje stevije povezuju s mršavljenjem, pogotovo zato što nema kalorija. Ipak, ako ste inače skloni konzumiranju slatke hrane – stevija neće biti magičan lek koji će vam pomoći u mršavljenju. Takođe, prema nekim istraživanjima, preterano korišćenje stevije može izazvati neke nuspojave, poput mučnine ili nadutosti.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa
Izvor: ordinacija.hr
Kako da napravite potaž od bundeve
Zapečeni pire krompir sa šampinjonima
Lagana Rafaelo torta
Pečeno pile sa kestenjem
Kako da napravite karamel kocke