Evropljani su kafu prvobitno nazvali "arapsko vino"

Reč kafa je prvobitno nastala od arapske reči "qahhwat al-bun" u prevodu je značila "vino od zrna", a onda se ta fraza pretvorila u "qahwah", koja je u Turskoj postala "kahveh", dok je u Holandiji postala "koffie", a u Italiji "caffe".

"Kafa na čekanju" može povratiti veru u čovečanstvo

Ovo je tradicija gde kupovina kafe podrazumeva plaćanje dodatne šolje za budućeg kupca. Oni koji ne mogu sebi da priušte kafu dođu u prodavnicu i pitaju da li je dostupna besplatna kafa. Tradicija je nastala u Napulju pre jednog veka, ali praksa je postala rasprostranjena tokom godina i sad se primenjuje i u drugim zemljama.

Dve najstarije mačke na svetu pile su kafu svakodnevno

Najstarija mačka ikada bila je Krem Puf koja je živela čak 38 godina i umrla je 2005.godine. Vlasnik, Džejk Peri, hranio je svoju mačku svako jutro kafom, slaninom, jajima i brokolijem. Ovo je posebno zanimljivo jer je Peri vlasnik i prethodne mačke, još jedne rekorderke u dugovečnosti, koju je hranio istim sastojcima, a živela je 34 godine.

U banji u Japanu možete plivati u kafi

Banja u Hakoni, u Japanu, ima specijalne programe koji korisnicima omogućavaju da se kupaju u različitim bazenima, kao što su vino, čokolada, zeleni čaj i kafa. Kupači imaju mogućnost da se kafa sipa na njih, a za to plaćaju oko 27 dolara.

Kafa je u svakoj sceni filma "Borilački klub"

Režiser filama "Borilački klub", Dejvid Finčer izjavio je da se u svakoj sceni ovog kultnog ostvarenja nalazi Starbucks šolja kafe. Predstavnici Starbucks-a nisu imali ništa protiv, jedino su tražili da se njihov prepoznatljiv logo ne pojavi u sceni gde se uništava jedan kafić.

Ispijanjem kafe možete sačuvati zdravlje jetre

Pronađena je veza između kafe i bolesti jetre, koja može uzrokovati rak i otkazivanje rada ovog organa. Jedna studija je pokazala da su učesnici koji su dnevno pili jednu šoljicu kafe, bili izloženi manjem riziku da obole od ciroze jetre. Iako kafa nije direktno povezana sa razgradnjom alkohola koji se smatra jednim od glavnih uzročnika ciroze jetre, nedavna istraživanja u Italiji pokazala su da konzumiranje kafe mogu smanjiti rizik za rak jetre 40%, dok pijenje tri ili više šolja dnevno može da smanji rizik za 50 odsto.