Borač (borago officinalis)  je ukrasna i lekovita jestiva jednogodišnja biljka grmolikog rasta. Raste samoniklo u središnjoj i istočnoj Europi, a uzgaja se u celom svetu.

Neki narodi veruju da borač ima sposobnost da smiruje i poboljšava raspoloženje. Njegovo ime potiče od Kelta i znači hrabrost. Cvet borača može se vrlo često videti na srednjevjekovinim tapiserijama. Za vreme krstaških ratova, vitezovi su nosili cvetove borača na šalovima, a pred odlazak u borbu pili su piće po kom su plutali cvetovi borača. Vojnici starog Rima su imali izreku: “Ego borago gaudia semper ago.” što u prevodu znači “borač mi uvek daje radost”.

Cvetovi mogu biti plave i nežno ljubičaste boje i to obe boje na jednoj biljci. Postoje i vrste sa potpuno belim cvetovima. Cela biljka je prekrivena sitnim dlačicama, a što su listovi stariji, dlačice su oštrije.


Borač ima neverovatno široku primenu i kao lekovita biljka i u kulinarstvu. Koriste se i cvetovi i listovi biljke. Cvetovi se mogu sušiti, zamrzavati ili kristalizovati. U Latinskoj Americi listova borača koriste se lečenje plućnih bolesti, a Kinezi od listove prave sarmice. Nemci ga koriste u umacima i salatama, a u Englezi kao aromu za alkoholna pića. Amerikanci boračom ukrašavaju jela i pića. Ukus borača je osvežavajući i podseća na ukus krastavca.

Borač ima primenu i u kozmetici – dodaje se u maske za lice za suvu kožu, a kao lekovita biljka najviše pomaže kod temperature i infekcija. Borač sadrži visoke količine kalcijuma, kalijuma i mineralnih soli. Pomaže i pri apsorpciji gvožđa. Dobar je kod dijeta bez soli. Obloge od borača smiruju upale i otoke. Povećava produkciju mleka kod dojilja, a neki veruju da ima i afrodizijačka svojstva! 

Pogledajte recept: Salata od cveća