Različite studije su pokazale da je đumbir vrlo učinkovit u lečenju brojnih zdravstvenih problema.
Pogledajte i Šta će se desiti ako jedete đumbir svaki dan?
Đumbir ima protiv upalna, antiseptička, antibakterijska i antivirusna svojstva koja mogu učiniti pozitivne stvari za vaše zdravlje. Dobar je izvor vitamina A, C, E, vitamina B kompleksa, magnezijuma, fosfora, kalijuma, silicijuma, natrijuma, gvožđa, cinka, kalcijuma i beta-karotena.
S obzirom da đumbir dolazi iz dalekih krajeva, postavlja se pitanje kako uzgajati đumbir u vlastitoj bašti ili na balkonu?
Pogledajte i 11 impresivnih činjenica o đumbiru
Da đumbir postane dovoljno zreo za konzumaciju može proći i do 10 meseci, tako da je najbolje držati ga u zatvorenom prostoru dok spoljašnja temperatura ne postane dovoljno visoka. Prvi korak je kupovina korena đumbira u prodavnicama zdrave hrane.
Koren đumbira koji ćete posaditi mora biti svež i nikako uveo. Najbolje je da ima male zelene izdanke tj. klice. Svaki „prst“ đumbira možete posaditi u odvojenim teglama. Kod odabira tegle imajte na umu da đumbir raste u širinu, a ne u dubinu. Zbog toga vam je potrebna široka tegla.
Pogledajte i Evo kada bi trebalo da izbegavate đumbir
Teglu napunite sa zemljom koju koristite za sadnju cveća. Koren stavite u zemlju tako da mu zeleni izdanci (klice) vire. Zemlja za uzgoj đumbira mora biti vlažna, stoga ju je potrebno redovno zalivati. Teglu stavite na mesto koje ima dovoljno svetlosti.
Zeleni izdanak đumbira može narasti 60-120 cm, a kada se počne sušiti koren je spreman za vađenje.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa
Izvor: kiwi.hr
Original šampita koju će deca obožavati
Jednostavan čizkejk sa bundevom
Kako da kod kuće napravite medovaču
Recept za rižoto sa graškom
Domaće lazanje po italijanskom receptu