Urme rastu u ogromnim grozdovima na palmi. Zbog njihovih korisnih svojstava arapski narodi ih svakodnevno konzumiraju. Urme se lako beru, čuvaju transportuju pa ih ima u prodavnicama širom sveta.
Prirodni šećeri koje u sebi sadrže - u obliku su glukoze i fruktoze. Samlevene suve urme potopljene u vodu u kojoj su prethodno stajale preko noći, predstavljaju dobar lek ukoliko želite da ojačate srce i njegove vitalne funkcije. Urme takođe predstavljaju i vrlo efikasan prirodni lek za mamurluk I dobar su borac protiv starenja. Smiruju nerve, a naučno je dokazano da slatki plodovi zbog puno kalcijuma, magnezijuma i fosfora mogu da preventivno deluju protiv raka. Urme jačaju telo, smanjuju holesterol u krvi, regulišu probavu, štite stomak od parazita i bakterija.
Osim konzumiranja celog ploda, od urmi je moguće praviti džem, kao i pasta za pravljenje kolača i pita. Najskuplje ali i najbolje urme sui z Medine.
Ipak, treba povesti računa ako imate problema sa kilogramima jer jedna urma ima čak 20 kcal.
Urme u borbi protiv starenja
U prošlosti su ih zvali „hleb pustinje". Sada je dokazano da urma pored suvog grožđa i badema spada u neprocenjivo korisna suva voća.
Još iz kategorije
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem