Jedna od prvih asocjacija na koefin je da nas održava u budnom stanju i mnogi od nas ne započinju posao dok ne ispiju bar jednu šolju ovog toplog napitka.

Ljubitelje kafe će obradovati istraživanje o pozitivnim efektima kofeina na naše pamćenje objavljeno u časopisu Nature Neuroscience.

U eksperimentu koje je obavio Majkl Jasa, asistent psihologije  na Dzon Hopkins Univerzitetu, dokazano je da jedna šolja jake kafe ili tačnije 200 miligrama kofeina mogu uticati da bolje i duže pamtimo.

“Obožavam kafu. Od onih sam ljudi koji ne mogu da funkcionišu bez ovog napitka i oduvek me je zanimalo kakve efekte ostavlja na  memoriju”, istakao je Jasa.

Ovaj naučnik okupio je oko 60 učesnika, koji pre istraživanja nisu pili ili jeli proizvode koji u sebi sadrže kofein. Eksperiment se sastojao od toga da se učesnicima pokažu određene slike, a nakon 5 minuta nekima je dat placebo, a drugima tableta koja sarži određenu količinu kofeina.

Sledećeg dana, grupama su ponovo pokazivane slike i zadato im je da povežu sa onim koje su videli  prethodnog dana. Neke od slika bile su bile ponovljene, neke su se razlikovale za neku nijasnu, dok su treće bile skroz različite.

Na osnovu rezultata, naučnici su zaključili da osobe koje su popile kofeinske tabletice bolje snalazili i povezivali slike. Uočavali su razlike u bojama.Upravo na ovim slika koje se za neke nijanse razlikuju, istraživači su mogli da zaključe o boljoj memoriji učesnika

.„Da se nismo koristili trikovima ne bismo mogli pronaći efekte koje izaziva kofein“, objasnio je Jasa.

Studija koju je obavio ovaj naučnik je prva koja se pozabavila efektima kofeina na dugoročno pamćenje, a planira da obavi još zanimljivih studija.

„Kofein ne samo što poboljšava memoriju, već i može zaštiti od Alchajmerove bolesti “, izjavio je Majkl Jasa.