Hrono dijeta potiče još iz 1986. godine i temelji se na otkriću da nije svaka hrana za svako doba dana. Postoje namirnice pogodne za doručak, ručak i večeru, a i užinu.

Ako primenjujete hrono dijetu, trebalo bi da niste nikada gladni i da brzo gubite težinu. Takođe, hrononutricionisti veruju da se hrono dijetom popravlja i celokupno zdravstveno stanje, a da je često i preoblikovanje tela i gubitak masnih naslaga i celulita.

Prvo pravilo hrono dijete jeste da se proteini i ugljeni hidrati ne jedu u istom obroku, osim kada je reč o doručku. Za doručak možete konzumirati životinjske masti i integralne žitarice (integralni hleb, pirinač...) jer kada se probudimo, prema osnivaču hrono dijete, imamo dovoljno enzima koji razgrađuju masti i proteine, pa doručak može da bude bogat, jak i kaloričan. Za doručak je sve dopušteno, izuzev šećera i voća, jer se vrlo brzo vare.

Hrono dijeta podrazumeva uglavnom proteinski ručak. Jedite životinjske ili druge proteine u kombinaciji sa svežim povrćem. Dva puta nedeljno za ručak možete jesti ugljene hidrate sa povrćem. Proteini i ugljeni hidrati su zabranjeni u istom ručku!

Užina podrazumeva malu količinu biljnih masti. Tu spadaju masline, orasi, kikiriki puter, med ili 30 grama čokolade za kuvanje. Takože, užina može biti i voće sa niskim glikemičkim indeksom.

Večera u hrono dijeti predstavlja najlakši obrok tokom dana, koji podrazumeva ribu, posno meso i malo zelenog povrća. Ako ste siti od prethodnih obroka, večeru preskočite.

Uveče nemojte nikako jesti ugljene hidrate, jer se sporo vare i pretvaraju se u masnoće.

Ako rešite da primenite hrono dijetu, zapamtite da je doručak obavezan i da nikada ne jedete voće za prvi obrok. Pijte dovoljno tečnosti i potrudite se da jedete svaki dan od prilike u isto vreme. Razmak između obroka treba da bude najmanje 4 sata.

Što se tiče hleba, testenine i skrobnog povrća poput krompira, ove namirnice konzumirajte najkasnije do 15 časova. Životinjske proteine možete zameniti biljnim, mleko obavezno zamenite kiselim mlekom i sirom.

Grickalice se apsolutno izbacuju iz ishrane, a pazite i da ne idete na spavanje nakon obroka minimum dva sata. 

Istraživanja Univerziteta Virdžinija Komonvelt potvrdila su da jak doručak, bogat proteinima, mastima i ugljenim hidratima daje bolje rezultate u odnosu na niskokalorični i nisko ugljeno-hidratni doručak.

Takođe, potvrđeno je i da žene koje su konzumirale najobilniji obrok ujutru, gubile su težinu narednih osam meseci. S druge strane, žene koje su imale doručak sa malo ugljenih hidrata i masti su odmah nakon eksperimenta počele da dobijaju na težini.

Pogledajte i hrono recepte:

File bakalara s povrćem i kurkumom

Anti aging hleb

Izvor: dijeta.net