Ulja su odličan izvor esencijalnih masnih kiselina i antioksidanta koji čuvaju zdravlje srca i imaju antikancerogena delovanja. Ov
Najbolja su ona ulja s niskim nivoom zasićenih masti i visokim nivoom polinezasićenih masti.
Susamovo ulje
Ovo ulje je saveznik u borbi s dijabetesom i karijesom na zubima. Susamovo ulje bogato je antioksidansima i lignanima koji kontrolišu nivo šećera u krvi i smanjuju nivo "lošeg" holesterola.
Može se koristiti i u pripremi jela, a najbolje ga je koristiti pri kuvanju na umerenoj vatri koja ne prelazi više od 180 stepeni. Visoke temperature uništavaju sve dobrobiti ulja. Obično se koristi u prelivima za salate, marinadama i u kombinacijama s ribom i piletinom.
Pogledajte i Najbolja ulja za negu kose
Ulje avokada
I dok je susamovo ulje odlična pomoć kod opekotina od sunca, ulje avokada smiruje upale i pospešuje regeneraciju kože. Ono je bogato beta karotenom, lecitinom i vitaminom E što ga čini dobrom bazom za pripremu raznih preparata za regeneraciju kože, posebno ožiljaka.
Ulje avokada bogato je mononezasićenim masnoćama koje čuvaju zdravlje srca, poništavaju delovanje slobodnih radikala i deluje poput analgetika. Ulje sadrži i lutein koji pomaže dobar vid i štiti oči od oštećenja. Najbolje je koristiti hladno kao dodatak jelima.
Pogledajte i 7 neuobičajenih upotreba maslinovog ulja
Orahovo ulje
Ovo ulje je slično kao i riblja ulja odličan izvor omega 3 i omega 6 masnih kiselina koje štite od kardiovaskularnih bolesti i stresa. Orahovo ulje bogato je alfa-linolenskom kiselinom koja blokira masne ćelije i pomaže u regulaciji imunološkog i živčanog sistema.
Iako se koristi za kuvanje, treba izbegavati njegovo preterano zagrevanje. Najbolje je koristiti hladno kao dodatak testenini, salatama i povrću. Slično kao i sezamovo, preporučuje se čuvanje u frižideru jer se lako kvari.
Pogledajte i Kako pravilno da koristite ulja u kuhinji
Kokosovo ulje
Ovo ulje bogato je antioksidansima koji čine čuda za organizam i kožu stoga ne čudi što se kokosovo ulje koristi u kozmetičkoj industriji. Ono telo snabdeva laurinskom kiselinom koja ima antimikrobna svojstva.
Istraživanja su potvrdila da pomaže u regulaciji holesterola, popravlja probavu i smanjuje masne naslage na stomaku. Najbolje je koristiti hladno kao dodatak jelima ili uzimati dve kašičice na dan.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaci i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem