Ovaj zlata vredan plod prihvatljive cene krasi gotovo neznatna energetska vrednost (100 g - 41 kcal), ali i obilje blagotvornih nutrijenata. Najpoznatiji sastojak šargarepe je antioksidans beta-karoten kojem duguje svoju intenzivnu narandžastu boju. Koren ovog povrća mora biti čvrst, gladak i izražajne boje. Manje šargarepe su sladje, a intenzivnija narandžasta boja znači i više beta-karotena. Izbegavajte da kupujetena puklu šargarepu ili pak mekanu i savitljivum posto je to sigurna znak da je sargarepa dugo stajala. Ako kupujete šargarepu sa stabljikom i listovima, oni bi trebalo da su sveži i lepe boje, dok za koren bez stabljike i listova proverite da li na dnu korena ima promene boje ili tamnih mrlja, što su takodje znakovi starosti. Šargarepu čuvajte u frižideru u plastičnoj kesici ili umotanu u papir, najviše do dve nedelje.

Jedna šargarepa bezbroj priprema

• Koren mlade šargarepe nežno operite i očistite četkicom pod mlazom vode, a stariju šargarepu oljuštite ljuštilicom. Ako je kraj korena zelen, uklonite ga kako jelo ne biimalo gorkastu aromu.

• Šargarepu možete da nasečete na štapiće, kolutiće, žilijen. ili da je narendate na krupno rende. Sirova šargarepa izvrsna je zdrava grickalica, a možete da je kombinujete i sa sosom na bazi jogurta.

• Sečenu na veće komade ili narendanu šargarepu možete da upotrebljavate kao dodatak zelenoj salati ili da je kombinujete sa jabukama i cveklom.

• Šargarepa će isto tako biti ukusna ako se priprema na pari, kuvate je, dinstate, pržite ili pečete. Odlična je i kao dodatak u supama i varivima.