Đumbir je veoma popularan i višestruko koristan začin koji se koristi hiljadama godina. Bogat je esencijalnim vitaminima i mineralima. Najpoznatiji je po svom antiupalnom delovanju izričito pogodnom kod reumatskih bolesti, a ujedno je i najbolji lek protiv mučnine.

Svoje mesto našao je u sastavu mnogih proizvoda, a među najpoznatijima je pivo od đumbira (engl. – ginger ale). 

Kao što je spomenuto, đumbir je bogatog nutritivnog sastava. Sadrži kalijum i mangan zbog čega je dobar za srce i prevenciju bolesti, kao i vitamine A, C i B kompleks.

Pročitajte i 8 odličnih razloga da jedete đumbir

Zbog svog antiupalnog i analgetskog delovanja koristi se kao pomoć protiv bolova i upala. Pomaže kod bolova u mišićima i leđima i menstrualnih bolova.

Lekovita svojstva đumbira:

Pomaže u  varenju

Olakšava mučninu

Snižava loš holesterol i šećer

Koristi se kod disajnih tegoba i kašlja

Snižava temperaturu

Stimuliše cirkulaciju u krvi

Pročitajte i Dijeta s cimetom i đumbirom: Izgubite 3 kilograma za nedelju dana

Domaće pivo od đumbira

Pripremom piva od đumbira dobićete super zdravi fermentisani napitak. Dobro zdravlje i fermentirane namirnice idu jedno uz drugo. Koristi fermentiranih namirnica su bezbrojne, a među najbitnijma je balans probavnog zdravlja važnog za dobar imunitet.

Sastojci: 

5 cm samlevenog svežeg korena đumbira

Pola šoljice smeđeg šećera

Pola šoljice soka limete (ili limuna)

¼ kašike morske soli

8 šoljica vode

Pola šoljlice kulture đumbira (recept za kulturu đumbira je na dnu teksta) 

Priprema:

Zakuvajte 3 šoljice vode, đumbir, šećer i so. Neka ključa oko 5 minuta, šećer se mora otopiti. Dodajte ostatak vode i pričekajte da se ohladi na sobnu temperaturu. Dodajte sok limete ili limuna i kulturu đumbira. Ulijte pivo u teglu i dobro je zatvorite da ne ulazi vazduh. Ostavite da stoji 2-3 dana dok ne postane gazirano i penušavo ako ga želite bez alkohola (ako ostavite duže postaće alkoholno piće). Procedite u boce i čuvajte u frižideru.

Brzina fermentacije piva zavisi od spoljašnje temperature, vrste šećera i jačini kulture. Konačan proizvod trebalo bi da imati ukus đumbira uz specifičnu aromu kvasca. Nemojte pivo ostaviti dugo da fermentira jer bi se mogla dogoditi mini eksplozija.

Pogledajte i Magični kvas od cvekle - čisti jetru, sprečava rak, reguliše krvni pritisak

Kako se pravi kultura đumbira?

Kultura đumbira je zapravo vrsta gljive slična kombuhi koju možete napraviti i kod kuće.

Potrebno vam je: 

1-2 korena đumbira

Pola šoljice šećera

2 šoljice filtrirane vode

U većoj tegli pomešajte 3 kašike usitnjenog svežeg đumbira i 3 kašike šećera. Pomešajte nemetalnom kašikom i pokrijte gazom. Svakoga dana tokom 5 dana umešajte po 1 kašiku usitnjenog đumbira i 1 kašiku šećera. U zavisnosti temperaturi zrenje može trajati i do 8 dana. Da je kultura gotova videćete po laganom stvaranju mehurića, slatkastom mirisu kvasca i mutnoj boji. Ako se pojavi plesan, samo je uklonite. Ako mešavina nema te karakteristike nakon 7-8 dana, bacite je i pokušajte ponovo. 

Da bi kultura rasla, nastavite da je hranite šećerom i đumbirom. Možete je čuvati u frižideru, i jednom nedeljno joj dodati šećer i đumbir. Kada poželite, aktivirajte je na sobnoj temperaturi svakodnevno joj dodajući đumbir i šećer.

Kulturu đumbira možete koristiti za pripremu fermentiranih napitaka i gaziranih pića: u odnosu 1/4 šoljice na litar tečnosti.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa

Izvor: atma