Suvo grožđe nastaje sušenjem grožđa i jedno je od najpopularnijih vrsta suvog voća. To je celovita i zdrava namirnica koja ima niz lekovitih svojstava. Zbog dugog roka trajanja od davnina se koristi kao izvor energije na dugim i napornim putovanjima. Danas se najviše ceni zbog ukusa i povoljne cene, a odlična je zamena za slatkiše. Najpopularniji je u pripremi kolača i ima brojna lekovita svojstva.
PROČITAJTE JOŠ: 6 zdravstvenih blagodeti suvog grožđa
Bogatstvo nutrijenata sa zaštitnim delovanjem
Suvo grožđe je odličan izvor energije i sadrži djetalna vlakna i mnoge fitonutrijente. Ima dvostruko više antioksidansa od svežeg grožđa. Dobar je izvor minerala kalcijuma, gvožđa, mangana, magnezijuma, bakra, flora i cinka i vitamina B kompleksa: tiamina, riboflavina, piridoksina i folne kiseline.
100 grama suvog grožđa sadrži: 299 kalorija; 79,8 grama ugljenih hidrata; 3 grama proteina; 0,5 grama masti; 3,7 grama dijetalnih vlakana (10 posto dnevne potrebe).
Vlakna pomažu u regulaciji težine i holesterola, smanjuju rizik od raka debelog creva i poboljšavaju probavu.
Suvo grožđe je idealno za sportiste kojima je potrebna energija.
Zbog svog izuzetnog nutritivnog sastava preporučuje se svima. Kao i drugo sušeno voće, idealno je za konzumaciju u hladnim mesecima kada organizmu pomaže da nadoknadi potrebne vitamine i minerale. Sadrži i značajnu količinu gvožđa koje direktno pomaže u lečenju anemije. Kompleks B vitamina pomaže u stvaranju novih krvnih ćelija, dok viši udeo bakra pomaže u stvaranju crvenih zrnaca.
PROČITAJTE JOŠ: Suvo grožđe - odlična namirnica za čišćenje jetre
Deluje antiupalno i antikancerogeno
Suvo grožđe kao i grožđe sadrže resveratrol - polifenol koji ima snažno antiupalno i antikancerogeno delovanje, a ujedno smanjuje i holesterol. Studije potvrđuju da resveratrol pomaže u zaštiti od melanoma, raka debelog creva i prostate, koronarne bolesti srca, degenerativne bolesti živaca, Alchajmerove bolesti i virusnih i gljivičnih infekcija.
Smanjuje i rizik od moždanog udara. To čini tako da smanjuje aktivnost angiotenzina (hormona koji može uzrokovati povećanje pritiska u krvnim sudovima), a podstiče proizvodnju dušičnog oksida koji opušta krvne sudove.
Tamnije sorte suvog grožđa posebno obiluju antocijaninima - antioksidansima koji štite od alergija, upala i tumora.
Čuva zdravlje srca i krvnih sudova
Redovna konzumacija suvog grožđa povezuje se sa smanjenjem povišenog krvnog pritiska. Mnogi nutrijenti iz suvog grožđa zaslužni su za to, ali najsnažnije delovanje se pripisuje visokom nivou kalijuma - 100 grama suvog grožđa sadrži čak 749 miligrama kalijuma. Kalijum je mineral koji dokazano smanjuje napetost krvnih sudova i krvnog pritiska.
Regulišu šećer u krvi
U nizu studija pokazalo se da je suvo grožđe smanjuju nagle skokove insulina nakon obroka, koji mogu biti opasni za dijabetičare. Održava uravnoteženu apsorpciju šećera u organizmu i regulišu njegov nivo, što je od velikog značaja za obolele od oba tipa dijabetesa.
Suvo grožđe pomaže u oslobađanju hormona leptina i grelina koji daje osećaj sitosti, a to smanjuje mogućnost prejedanja i olakšava držanje dijete.
PROČITAJTE JOŠ: Domaći keks od 3 sastojka koji sprečava glad i smanjuje apetit
Štite zdravlje očiju
Zbog udela polifenolnih fitonutrijenata suvo grožđe je izvanredan za očuvanje dobrog vida. Štiti od slobodnih radikala i pomaže u prevenciji makularne degeneraciju, slabljenja vida te katarakte. U njemu je prisutan i vitamin A koji je takođe izuzetno važan za dobro očno zdravlje. On smanjuje rizik od pojave očne mrene i noćnog slepila.
Smanjuje kiselost organizma
Acidoza - kiselost organizma - može biti metabolička ili respiracijska. Izvor obe kiselosti je želudac. Kiselost organizma može dovesti do mnogih bolesti poput čireva, dermatoza, oštećenja unutarnjih organa, artritisa, gihta, gubitka kose, bolesti srca, tumora i raka. Kalijum i magnezijum iz suvog grožđa su vrlo delotvorni u neutraliziranju kiselina u želučanom soku i regulisanju kiselosti organizma.
Čuvaju zube i kosti
Kalcijum i bor, prisutni u suvom grožđu, važni su u prevenciji osteoporoze. Bor je makronutrijent bitan za pravilnu izgradnju kostiju i apsorpciju kalcijuma. Naročito je koristan u prevenciji osteoporoze kod žena u menopauzi, a blagotvorno deluje na zglobove i kosti. Bor pomaže u zaštiti usne šupljine i jačanju zubne gleđi. Oleanolična kiselina prisutna u suvom grožđu igra posebno važnu ulogu u zaštiti zubi od propadanja, karijesa i lomljenja. Sprečava rast bakterija Streptococcus mutans i Porphyromonas gingivalis, glavnih krivaca za karijes.
PROČITAJTE JOŠ: 7 odličnih razloga da češće jedete suvo grožđe
Recept protiv bolova
Prelijte svetlo suvo grožđe votkom ili rakijom i prekrijte ih gazom. Ostavite najmanje sedam dana dok alkohol potpuno ne ishlapi. Nakon toga držite ih u vlažnoj posudi i jedite devet bobica dnevno.
Čišćenje jetre suvim grožđem
Pola čaše suvog grožđa prelijte toplom vodom i ostavite da se 15 minuta natapaju. Zatim ih dobro isperite pod mlazom vode. Isprano suvo grožđe stavite u čašu i do vrha sipajte prokuvanu vodu, ohlađenu na sobnu temperaturu. Ostavite da odstoji 24 sata. Idućeg dana, najbolje ujutro, na prazan želudac popijte napitak i pojedite malo suvog grožđa.
Lezite u krevet na sat-dva i stavite topli oblog ili termofor na desnu stranu trbuha. Ovaj postupak obavlja se jednom nedeljno tokom mesec dana, dva puta godišnje.
Suvo grožđe u kulinarstvu
Suvo grožđe mogu da jedu samostalno ili koristiti u različitim vrstama slatkih jela, a ako ste maštoviti i slanih. Možete ga dodavati u jutarnje žitarice ili smutije, salate, testa, soseve ili pripremati s njima zdrave energetske pločice. Imajte na umu da zbog slatkoće mogu zameniti i deo šećera u kolačima.
Ekspresni džem od suvog grožđa
Stavite u blender 2 šoljice suvog grožđa i pola šoljice sveže isceđenog soka od pomorandže. Smiksajte i sipajte u teglu. Čuvajte u frižideru.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaci i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa
Izvor: Alternativa za vas
Lagana Rafaelo torta
Pečeno pile sa kestenjem
Kako da napravite karamel kocke
Zapečena pasta sa tunjevinom i paradajzom
Dečji svet je veći od ekrana: Priznanje za kampanju sa svrhom