Dijeta protiv nadutosti treba da se zasniva na izbegavanju namirnica koje izazivaju nadutost i na pojačanom unosu namirnica protiv nadutosti. Koje su to namirnice protiv nadutosti?

Nana

Pepermint (nana) se danas gaji širom sveta, ali je prvi put uzgajana u Evropi, gde je u njoj uživano vekovima, i u kulinarskim i medicinskim aplikacijama. Nana je postala poznata po svom blagotvornom dejstvu na digestivni trakt, a to se obično preporučuje osobama koje pate od nadutosti. Naturopati je takođe preporučuju ljudima sa sindromom iritabilnog creva, uobičajenim digestivnim sindromom koji karakteriše nadutost i zarobljeni gasovi. Jedna studija sprovedena u Italiji je otkrila da je 75% ispitanika sa sindromom iritabilnog creva imalo značajno smanjenje simptoma nakon uzimanja pepermint ulja u obliku kapsula za četiri nedelje.

Amarant

Sitno seme ove drevne žitarice je osnovna hrana od Asteka i Inka. Asteci su takođe koristili amarant u svojim brutalnim verskim obredima, zbog čega su rani hrišćanski misionari proglasili amarant za zlo i zabranili njegovu kultivaciju. Danas znamo da je amarant sve samo ne zlo: to je veoma hranljiva žitarica, a zbog visoke svarljivosti, to je jedna od žitarica koja najmanje formira gasove. Amarant seme može da se kuva i koristi na isti način kao i pirinač, ili se može peći ili u ljuspicama koristiti u brojnim jelima.

Pročitajte kojih 10 namirnica izazivaju nadutost i gasove.

Đumbir

Đumbir, jedan od najstarijih začina na svetu, korišćen je u Kini još 400 godina p.n.e. Iako verovatno najpoznatiji po svom uspehu u lečenju prehlade, đumbir je takođe poznat po svojoj sposobnosti da ublaži simptome gastrointestinalnih tegoba i obično se koristi za eliminaciju crevnog gasa. Đumbir sadrži zingipain, probavni proteinski enzim, i zato je posebno efikasan u sprečavanju gasova izazvanih proteinima u jakoj hrani. Svež đumbir, koji se smatra najefikasnijim oblikom đumbira, dostupan je na pijaci i u lokalnoj samoposluzi tokom cele godine.

Semenke komorača

Semena komorača se koriste vekovima da podstiču probavu, smanjuju nadutost i nadimanje. Ključni aktivni sastojak u semenu komorača je terpenoid anetol koji pokazano inhibira grčeve glatkih mišića, uključujući i one u intestinalnom traktu. Sa svojim blagim ukusom poput anisa, seme komorača se koristi u raznim vrstama jela širom sveta. U severnoj i centralnoj Evropi, ono se koristi u pečenja, naročito za hleb. U Italiji, semenke komorača se često dodaju u kobasice i jela od mesa. U Indiji, semenke komorača su jedan od sastojaka za ‘’panch poran’’, začinske mešavine koja se koristi za ukus karija.

Napomena: trudnicama se savetuje da izbegavaju konzumiranje semenki komorača u većim količinama.

Pogledajte i Šta se dešava sa telom ako svaki dan jedete seme lana

Ananas

Kada je vaša dijeta protiv nadutosti u pitanju, treba redovno jesti ananas. Ananas sadrži bromelin, enzim koji pomaže u varenju proteina. Budite svesni, međutim, da je većina bromelaina u ananasu – u stablu koje nije tako ukusno kao meso, ali koje je ipak jestivo.

Uz ovih  9 namirnica potpuno se oslobodite nadimanja i gasova
Profimedia/Shutterstock attachment-more

Papaja

Poreklom iz Centralne Amerike, papaja biljka se danas uzgaja u većini tropskih zemalja. Nazvan kao “plod anđela” od Kristofera Kolumba, papaja je prava hranljiva elektrana. Takođe je odlična hrana za dodavanje u vašu ishranu ako patite od viška gasa. Papaja sadrži papain, enzim za proteinsko varenje, kao i niz drugih aktivnih jedinjenja koja mogu da se bore protiv nadutosti i nadimanja. Papain je više koncentrisan u zelenom nesazrelom plodu papaje nego u zreloj papaji. Zelena papaja, koja je često lakše dostupna u azijskim prehrambenim prodavnicama, čini lep dodatak salatama.

Pogledajte i Namirnice koje ne izazivaju nadutost stomaka

Bosiljak

Osim što je veoma ukusan, bosiljak je delotvoran lek za razne probleme varenja i gastrointestinalne probleme, uključujući i nadutost. To je uobičajeni sastojak u mnogim italijanskim jelima, ali takođe ima istaknuto mesto u jugoistočnoj azijskoj kuhinji. Prilikom kupovine bosiljka, odlučiti se za sveži bosiljak, a ne suvo lišće – svež bosiljak je jasno superioran po svom ukusu. Listovi svežeg bosiljka treba da imaju intenzivnu zelenu boju i biti slobodni od tamno braon mrlja.

Prirodni jogurt

Prirodni jogurt koji sadrži probiotske bakterije kao što je Lactobacillus acidophilus ili Bifidobacterium Bifidum može pomoći u smanjenju nadutosti. Ove probiotske bakterije žive u gastrointestinalnom traktu, gde pospešuju probavu i bore se protiv prekomernog rasta štetnih bakterija, čime se sprečava nakupljanje viška gasa. Povećanje unosa probiotskih bakterija može biti naročito korisno ako ste nedavno uzimali antibiotike, jer antibiotici uništavaju zdravu floru u crevima.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama - Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?

*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu >>>>>>>>>>>> https://www.instagram.com/stvar_ukusa/  

Izvor: dijetaplus.com