Pravilno i često pranje ruku je najbolji način da se smanji prenošenje virusa, a naročito posle kijanja, kašljanja ili kontakta sa nekim ili nečim što može biti kontaminirano.

Preventivno deluju i redovno vežbanje, antioksidansi (vitamin A,vitamin C,vitamin E, selen, ekstrakt semena grožđa), bioflavonoidi (iz voća), crno vino, visoke doze vitamina C i beli luk ili suplementi belog luka. Prema rezultatima jedne britanske studije, pacijenti koji su uzimali beli luk su imali 70% manje gripa i trajanje je bilo 80% kraće.

Pročitajte i Đumbir protiv prehlade i gripa

Kora vrbe je bogata salicilatima, jedinjenjem koje je iste strukture kao i Aspirin, prvi i najpoznatiji lek – sinonim za tablete. Zbog toga je njeno dejstvo korisno u cilju smanjenja telesne temperature, bolova i upalnih procesa.

Cvet zove se tradicionalno koristi u stanjima prehlade i gripa. Tradicionalna čajna mešavina za prehlade i gripu je napravljena od jednakih delova nane, hajdučke trave i zove, treba je piti dok je vruća, jednu šoljicu svaka dva sata.

U slučaju pojačanog lučenja sekreta iz sinusa i nosne sluznice korisno je primeniti inhalacije, uz pomoć čajeva ili etarskih ulja eukaliptusa, timijana, bora, kedra.

Pročitajte i Soda bikarbona kao lek protiv prehlade

Beli luk može pomoći usled svog antivirusnog dejstva, naročito je koristan za decu koja često oboljevaju od kašlja i prehlade. Redovna upotreba u sezoni prehlada značajno smanjuje razvoj simptoma i upotrebu antibiotika, pa se time dete štiti i od nepotrebnog razvoja rezistencije na antibiotike. Cink je još jedan značajan imunoprotektiv, koji obezbeđuje zaštitu organizmu.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama - Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?

*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu >>>>>>>>>>>> https://www.instagram.com/stvar_ukusa/ 

Izvor: prirodnilek.com