Zelena salata od davnina je čvrsto zauzela svoje mesto na kuhinjskim stolovima širom sveta.

Njeno poreklo nije tačno utvrđeno, ali prema nekim spoznajama današnja salata je potomak samonikle vrste s područja Sibira.

Još su stari Grci i Rimljani prepoznali njena dragocena svojstva svoj jelovnik su redovno obogaćivali ovim povrćem.

Hipokrat, grčki lekar i otac medicine, pripisivao joj je snažna lekovita svojstva. U staroj Persiji bila je cenjena kao namirnica koja osigurava miran san. U prošlosti je bila poznata kao "trava mudraca", što dovoljno svedoči o njenoj vridnosti i snazi.

Pogledajte i Kako da brzo ukiselite kupus

Izvor dragocenih nutrijenata

Zelena salata je izvor mnogih nutrijenata važnih za vaše zdravlje. Bogata je vitaminima A, C, E, B1, B2, B3, B6 te mineralima fosforom, kalcijumom, magnezijumom, gvožđem i bakrom.

Kod zelene salate važi pravilo: što je lišće tamnije, to je veća nutritivna vrednost.

Zbog neupućenosti događa se da mnogi bacaju prve, spoljne listove, jer su za razliku od mekog ukusnog unutrašnjeg dela suviše tvrdi i žilavi. Ovo je pogrešno, jer spoljašnji listovi sadrže dvostruko više vitamina C nego unutrašnji.

Imajte na umu da je zelena salata izrazito osetljiva namirnica. Najkorisnija je sveže ubrana, jer stajanjem gubi vitamine i minerale.

Pogledajte i Kako da očuvate svežinu zelene salate

Dobrobiti zelene salate

Ova biljka s pravom spada u namirnice koje bi trebalo svakodnevno da konzumirate.

Obiluje vitaminom C koji je snažan saveznik našeg organizma u odbrani od mnogih bolesti. Njen bogati nutritivni sastav potpomaže procesu detoksikacije.

Konzumacija zelene salate pomaže u uspostavljanju alkalne ravnoteže organizma, što donosi niz pogodnosti - povećanu energiju, bolju probavu, bistriji um, miran san i mladenački izgled kože.

Važan sastojak zelene salate je folna kiselina (vitamin B11) koja je ključna za mnoge procese u ljudskom organizmu. Ovaj vitamin sprečava razvoj pojedinih vrsta anemije, štiti od osteoporoze, a zajedno s vitaminom B12 neophodan je za razvoj novih krvnih ćelija. Folna kiselina je od izuzetne važnosti za trudnice, jer se njen nedostatak u organizmu  povezuje s raznim deformacijama embriona.

Istraživanja su potvrdila da je redovni unos ovog vitamina izvrsna prevencija mnogih vrsta raka.  

Zelena salata sadrži i laktium - supstancu koja ima umirujuća svojstva. Zbog toga je povećana konzumacija zelene salate osobito preporučljiva u situacijama nervoze, napetosti, razdražljivosti i nesanice.

Kalorijski je vrlo siromašna (100 grama sadrži samo 15 kalorija), ali je bogata hranjivim materijama i dijetalnim vlaknima, što je čini savršenom i nezamenjivom namirnicom kod mršavljenja.

Pogledajte i Očistite zelenu salatu za samo 5 sekundi! (VIDEO)

Kozmetika od zelene salate

Zelena salate ne koristi se samo u kulinarstvu, već i u kozmetici.

Donosimo vam nekoliko zanimljivih recepata za negu kože lica i vrata.

Maska za kožu

Ova maska blagotvorno deluje na kožu čineći je mekom i nežnom. Posebno pomaže kod problema suve i ispucane kože.

Nekoliko listova zelene salate prokuvajte u vodi jedan minut. Izvadite ih iz vode, sitno narežite i umotajte u gazu.Tako dobijene obloge stavite na kožu lica, vrata ili drugih delova tela. Nakon tridesetak minuta skinite obloge, a kožu isperite čajem od kamilice.

Losion za kožu

Losion od zelene salate ublažava crvenilo kože izazvano sunčanjem i vetrom i leči bubuljice. Listove zelene salate kuvajte na laganoj vatri oko sat i po. Nakon toga procedite. Dobijenu tečnost koristite za negu kože lica i vrata. Losion čuvajte na tamnom i hladnom mestu najduže 3 dana.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa

Izvor: alternativa za vas