Kuvate skoro svaki dan? U vašoj porodici se skoro uvek jede „kašikom“? To sigurno znači da je teško da se uklopite sa obavezama i da mnogo vremena provodite u kuhinji... Zato vam donosimo super trikove koji će vam biti od velike koristi...
1. Dinstanje luka
Iako je osnova za mnoga jela, dinstanje luka je em zamorno, em se mirisi šire svuda, em sve to seckanje oduzima mnogo vremena.
Trik je da onog dana kad dođem s pijace, i donesem luk i zelen, lepo sve operem, isečem na krupnije komade (luk, praziluk, koren celera, šargarepu, paškanat, peršun ili sve ono što volite) i stavim u seckalicu. Za 30 sekundi sve je sitno iseckano. Podelim u male kesice i stavim u friz. Kada mi zatreba, samo iz kesice direktno sipam u tiganj! Na taj način i iskoristim zelen, koju koliko god malo da kupim, često bacim, jer može da bude sveža u frižideru samo dan, dva. Plus, uštedi se vreme na seckanje, pripremu, a i na pranje seckalice.
2. Pravi krompir pire
Ne onaj iz kesice. Skuvaćete ga za 10 minuta, ako ga kuvate u mleku. Onda to mleko iskoristite za pire – stavite krompir u visoku posud, malo viljuškom izbockate, dodate (vruće!) mleko, maslac, so, malo pavlake i štapnim mikserom sve umutite. Pire za 10 minuta, a savršen!Trikovi za domaćice - provedite manje vremena u kuhinji
3. Krompir za musaku pripremite ranije
Oljuštite, isecite na kolutove i ostavite preko noći da stoji u frižideru, potopljen u mleko. Sutradan normalno pravite musaku, a mleku dodate ulupana jaja i time prelijte musaku.
4. Ostavljajte povrće u zamrzivač blanširano
Ovako ostavljeno povrće se bolje i pravilnije čuva u frižideru, a i kasnije ćete imati poluspremljenu namirnicu, od koje za krato vreme možete da napravite obrok. Povrće se pravilno blanšira tako što se manje od minuta kuva na pari, pa se onda kratko stavi u hladnu vodu. Povrće možete kratko propržiti, ili odmah zamrznuti, a obrok dovršiti kada odledite povrće.
5. Zamrznite višak
Sigurno retko kad pogodite da spremite tačno onoliko hrane koliko vam je potrebno za obrok. Višak bolje zamrznite, nego da danima bude u frižideru, i na kraju tu hranu bacite. U male posude zamrznite nekoliko porcija, i kada nemate vremena za kuvanje, odmrznete, podgrejete i imate ručak! Pasulj, grašak, sos za špagete, pite, neke vrste kiflica, razni ćušpajzi se dobro zamrzavaju. Bitno je da hrana bude u kutijama ili na neki drugi način zaštićena od mešanja mirisa.
6. Mikrotalasna kao šporet
Ma koliko su suprostavljena mišljenja oko koristi i štete korišćenja mikrotalasne rerne, ako je već imate, iskoristite je! Postoji mnogo obroka koji se mogu skuvati u mikrotalasnoj rerni , a neki modeli imaju i gril, pa u njoj možete da napravite čitav ručak.
7. Polugotovi proizvodi
Već pripremljen pomrfit, kuvani pasulj, grašak, kukuruz šećerac, riblji štapići, supa iz kesice, već iseckan kupus ili salata, možda nisu ušteda za kućni budžet, ali za dragoceno vreme jesu. Izbegavam da ih koristim jer najčešće nikako ne spadaju u zdravu hranu, ali nekad je bolje i to nego brza hrana. S obzirom na to da ovi proizvodi imaju emulgatore, pojačivače i ostale sastojke neophodne da bi ih održali svežim, dobro je ovakve obroke obogatiti hranljivim i zdravim dodacima – u gotovu supu dodajte sitno iseckano povrće koje će biti gotovo za 5 minuta, uz riblje štapiće obarite blitvu ili neko drugo povrće koje se brzo kuva. itd.
8. Sipaj i spremi
Na policama supermarketa sve je više ovih proizvoda – vanilica, smesi za palačinke, mafine, čokoladni kolač. Jednostavno i vrlo brzo se spremaju, a kada kolač bude gotovo niko vas neće pitati da li ste sami merili sastojke ili ne. I ovo izbegavam, upravo zbog raznih dodataka koje sadrže, ali eto, postoji kao opcija.
9. Više rerne manje ringli
Meso i povrće, zaćinjeno, pa u rernu ništa lakše.
Zapečeno, gratinirano, musakasto, što više iz rerne, manje ćete stajati pored šporeta. Neka jela koja inače spremate na šporetu poput pomrita, faširanih šnicli, ribe, mogu se sasvim lepo (i sa manje ili čak nimalo masnoće ispeći u rerni.
10. Kuvajte pod pritiskom
Stari dobri „ekspres lonac“, uštediće vam mnogo vremena, jer kuva hranu višestruko brže nego da kuvate u „regularnom“ loncu . Dok se jelo kuva, možete da radite nešto drugo, ili da se – posvetite sebi.
Ove trikove svakodnevno koristim u svojoj kuhinji, a otkrila sam još neke ideje kako da kuvate brže.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama - Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?
*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu
Izvor: maminsvet.rs
Lagana Rafaelo torta
Pečeno pile sa kestenjem
Kako da napravite karamel kocke
Zapečena pasta sa tunjevinom i paradajzom
Dečji svet je veći od ekrana: Priznanje za kampanju sa svrhom