Paradajz je odličan prirodan izvor vitamina C, a sadrži i znatne količine B kompleksa. Redovna konzumacija ovoga povrće obogatiće vaš organizam kalijumom, natrijumom, magnezijumom i gvožđem. Pitanje koje se nameće: da li umete da prepoznate sveže i domaće gajene plodove?
Većina povrća za masovnu proizvodnju bere se nezrela kako bi mogla da izdrži prevoz i distribuciju po udaljenim mestima, a potom se hemijski tretira da se ubrzaju ti prirodni procesi. Uključite sva čula i naučićete da prepoznate kvalitetne plodove.
Pažljivo osmotrite nijansu kore paradajza
Ako paradajz ima duboko crvenu boju kore bez vidljivih ogrebotina i napuklina, verovatno je reč o svežem plodu. Svetla boja kore, narandžaste nijanse, govori da je plod verovatno nezreo, da je suviše tvrd i da će ukus biti... pa, nedefinisan! Zaobiđite i paradajz sa tamnim flekama na kori - verovatno je već počeo da truli.
Pomirišite paradajz
Još bolji indikator od izgleda paradajza je njegov miris. Duboko udahnite i pomirišite naročito peteljku. Ako osetite jaku aromu izabrali ste pravi plod. Ukoliko nedostaje miris, takav paradajz može vam poslužiti samo za ukras.
Stisnite plodove vrhovima prstiju
Zreo i kvalitetan paradajz najbolje se prepoznaje po opipu: dovoljno je čvrst da je možete stisnuti a da ga time ne uništite, a opet nije pretvrd za rezanje i jelo. Čuvajte se i premekanih plodova, jer je reč o povrću koji će se brzo pokvariti.
Kupite samo ono što možete dodirnuti
Izbegavajte kupovinu paradajza u plastičnim kutijama, jer takav proizvod ne možete pogledati, pomirisati i stisnuti. Ne preporučujemo ni kupovinu na tezgama gde neće da vam dozvole biranje.
Pravilno ih skadištite
Paradajz će imati bolji ukus ako ga čuvate na sobnoj temperaturi, a u frižider ga stavite samo ako planirate da ga sečete za salatu pa želite da ga malo rashladite.
Lagana Rafaelo torta
Pečeno pile sa kestenjem
Kako da napravite karamel kocke
Zapečena pasta sa tunjevinom i paradajzom
Dečji svet je veći od ekrana: Priznanje za kampanju sa svrhom