Kada se radi o čišćenju kuće sve mame osećaju nedostatak energije i vremena. Usled brige o detetu, poslu, mužu, kuvanju, malo je snage za konstantno sređivanje. Evo nekoliko saveta za brzo dovođenje opšteg haosa u red.
Pospremanje razbacanih stvari (15min)
Tajna je u samo jednoj reči: RED
Da biste imali “čistu” kuću, morate pre svega staviti stvari na svoje mesto. Kuća u kojoj žive deca treba da ima funkcionalan nameštaj. Najkorisnije stvari su fioke, police, kutije od kartona ili plastike i sl. Svaka stvar mora da ima svoje mesto, pre svega u dnevnoj i dečijoj sobi. Ako se naoružate kutijama pokupićete stvarčice naokolo za tili čas.
Dnevni boravak: korisna je obična ili ukrasna činija za daljinske upravljače, šolja za olovke koje su uvek naokolo, fascikla za sve papiriće sa beleškama, posebno mesto za novine i sl.
Dečija soba: plastične kutije za igračke, po mogućstvu označene natpisom ili slikom za manju decu (lego kocke, lutke, vozić, itd.) u koje se igračke brzo ubacuju, čak i na bodove kao u košarci.
Krevet: pre nego što stignu gosti zategnite presvlake i jastučiće jer daju osećaj urednosti.
Kada ste sve složili i uklonili sa vidika očigledan haos možete preći na čišćenje.
Sređivanje kuhinje (15min)
Ukoliko imate mašinu za pranje sudova biće vam dosta lako da je napunite i zatvorite. Ako je ne koristite svaki dan bolje je da u korpicu stavite odgovarajući mirišljavi dodatak za uklanjanje neprijatnih mirisa.
Ako nemate mašinu trebaće vam više vremena da uklonite prljave sudove ako dozvolite da se sudopera napuni. Kad god uspete operite sud odmah bez odlaganja.
Operite sto sunđerom i obrišite krpom ili kuhinjskim papirom.
Očistite brzo deo za spremanje hrane toplom vodom i sapunom (ili ekološkom alternativom – mešavinom tople vode i sode bikarbone ili tople vode i sirćeta).
Čišćenje kupatila (10min)
Možete početi od daske, poprskajte je nekim dezinfekcionim ili ekološkim proizvodom i obrišite kuhinjskim papirom, unutra isprskajte neko od mnogih sredstava za čišćenje prisutnih na tržištu koji u isto vreme dezinfekcionišu, uklanjaju kamenac i mirišu. Ne zaboravite da pustite vodu pre nego što stignu gosti.
Lavabo se lako i brzo opere sunđerom koji ne grebe i toplom vodom (sa nekim sredstvom protiv kamenca ili toplom vodom i sirćetom takođe dobrim za skidanje kamenca) a daćete mu finalni sjaj ako iskoristite peškir u dotadašnjoj upotrebi da ga obrišete. Cela površina će ostati čista a vi ćete taman iskoristiti trenutak da stavite čist peškir.
Brisanje prašine po sobama (10min)
Možete se ograničiti na brisanje praškom ili posebnom krpicom koja skuplja prašinu prelazeći preko polica, televizora, muzičke linije i svih vidnih površina. Možete i prsnuti mirišljavu tečnost protiv brzog skupljanja prašine.
Istresite pokrivače ukoliko to već niste uradili.
Prelaženje metlom (5min)
Još bolje je ukoliko imate jednu od onih magičnih metli sa elektrostatičkom presvlakom za skupljanje prašine. Možete brzinski preći kros sve prostorije polazeći od spavaćih soba (kako ne biste nosili ostatke hrane iz kuhinje po celoj kući) i skupljajući prljavštinu u jedan ćošak gde ćete ih raširenom krpom lako pokupiti na kraju.
Pranje podova (5min)
Pranje poda često nije potrebno ako se dobro pređe metlom ili usisivačem. Kada ga ipak treba oprati najbolje je koristiti krpu, potopljenu u odgovarajući rastvor mlake vode i sredstva za čišćenje a zatim dobro isceđenu. Dok perete otvorite prozore i napravite malo promaje: pod će se brzo osušiti a vi ćete u isto vreme provetriti celu kuću.
Na kraju nam presotaje samo da vam poželimo srećan rad!
Izvor: najboljamamanasvetu.com
Lagana Rafaelo torta
Pečeno pile sa kestenjem
Kako da napravite karamel kocke
Zapečena pasta sa tunjevinom i paradajzom
Dečji svet je veći od ekrana: Priznanje za kampanju sa svrhom