Iako su u poslednje vreme retki trenuci kada se prepuštate mešenju domaćeg hleba, prevenstveno zbog nedostatka vremena, ova kulinarska avantura predstavlja pravo zadovoljstvo.

Čitav proces pravljenja hleba može biti pravo uživanje, počev od mešenja, preko pečenja, fantastičnog mirisa hleba dok se peče i na kraju vrhunskog ukusa. Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da procenite da li ste ispekli dobar hleb.

Boja. Kora vašeg hleba bi trebalo da bude relativno tamna. Ipak, pecite ga pažljivo dok ne poprimi finu mahagoni boju koja obećava i fantastičan ukus.

Sjaj. Dobro ispečen hleb ima svojevrstan crveni odsjaj na korici. To je pokazatelj da je fermentacija uspešna.

Sredina hleba. Ovaj deo domaćeg hleba treba biti mekan, a u zavisnosti od hleba koji mesite, postoje i određene varijacije koje se tiču  veličina rupa, strukture i boje. Bez obzira na vrstu hleba, najbolji način da procenite da li je hleb dobro pečen je da presečete veknu pri polovini i zatim pogledate sredinu. ukoliko vam se čini da je sredina čvrsta (liči više na kupovni sendvič), verovatno ste koristili više kvasca nego što je bilo potrebno ili meda, ukoliko ste ga koristili kao zaslađivač. A može se desiti i da ste previše grubo mesili testo.

Ravnomerno raspoređeni dodaci. Ako u hleb stavljate razne orašaste plodove ili druge biljke, potrudite se da ih ravnomerno rasporedite po testu, ivodite računa o njima dok oblikujete veknu.

Zapisujte. Vodite beleške o svom hlebu. Iako nam se u početku čini da ćemo sigurno zapamtiti sve važne činjenice koje smo primetili u toku pravljenja hleba, neće škoditi da zapišemo svoja zapažanja. Na taj način, pored recepta, mlađim naraštajima ćete ostaviti i neke vredne kulinarske trikove koji vaš hleb čine pravim pekarskim specijalitetom.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaci i na našim Facebook stranicama- Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu Izvor: stvarukusa.rs