Kvalitetnim medom smatra se svaki koji nema dodataka. On mora jasno da miriše na lipu, bagrem ili neki drugi svoj sastavni deo. Prirodno svojstvo meda je kristalizacija, ali neke vrste meda kristalizuju se sporije, neke brže, pa to ne pokazuje da li je med pravi ili veštački. I falsifikovani med takođe može da se kristalizuje. Budući da je reč o namirnici koja nije ni malo jeftina, sigurno ne želite da umesto meda zapravo kupite gusti šećerni sirup.
Med bi trebalo da se koristi tokom cele godine, ne samo zimi, a može biti zdravija zamena za šećer. Da li je med pravi može da se proveri na više načina.
Kad kašičicu pravog meda stavite u čašu vode, pašće na dno i ostati u obliku piramide, kako je i curio i treba mu duže da se rastopi, za razliku od veštačkog koji se brzo rastopi. Ako kap meda stavite na nokat, ona ostane u kuglici, a ako odmah počne da se razliva, to znači da med ima višak vode. Ako se tegla okrene naopako, u medu mora da krene kugla vazduha i da se sporo pomera, a ukoliko ide prebrzo med je razređen.
Takođe možete isprobati još nekoliko trikova koji će vam pokazati da li je med pravi.
1. Uzmite malo meda i protrljajte ga između kažiprsta i palca dok se ne raspadne. Čist med je dobar za kožu i nije lepljiv. Ako počne da se lepi, znači da ima šećera i veštačkih zaslađivača u njemu.
2. Stavite malo meda na papir ili maramicu. Čist i prirodan med ne sadrži vodu i neće probiti papir dugo vremena.
3. Namažite med na parče hleba. Prirodni med će stvrdnuti hleb za nekoliko minuta, dok će veštački med navlažiti hleb zbog velike količine vode.
4 .Vrh šibice umočite u med i pokušajte da je zapalite. Prirodni med neće smetati paljenju šibice, za razliku od lažnog meda, koji će zbog velike koncentracije vlage onemogućiti da se šibica zapali.
Izvor: Stvar ukusa
AKO JE VAMA NEŠTO VAŽNO, VAŽNO JE I NAMA: SLAVIMO 20 GODINA!
Čuvena torta Marlenka kao iz reklame
NOVI CHIPS WAY
Piletina sa povrćem u sosu od belog luka
Salata od jaja za prilog ili namaz