Stresa, malo spavanja, nedovoljno bavljenje fizičkim aktivnostima i deficit hranjivih nutrijenata u ishrani vrlo često uzrokuju loše raspoloženje, bezvoljnost, a katkada čak i pravu depresiju. Stoga, ne morate previše brinuti, naročito ako se loše raspoloženje pojavljuje samo sezonski, a pre nego li posumnjate na ozbiljan zdravstveni problem, pokušajte ga sprečiti pravilnom ishranom.
Pročitajte i Prirodni lekovi protiv stresa
Postoje namirnice koje podstiču dobro raspoloženje, utiču na proizvodnju enzima i hormona zahvaljujući kojima se dobro osećamo. Stoga, ubacite ih u ishrnu već danas i čekajte rezultate. Možda će vam trebati i mesec dana kako bi primetili prve promena, a sve zavisi i u kojoj meri imate deficit određenih sastojaka.
1. Plava masna riba
Upravo plava masna riba bogata je esencijalnim masnim kiselinama, koje čine DHA masne kiseline i upravo one imaju vrlo važnu ulogu u stvaranju serotonina u vašem mozgu. Stoga često njen deficit uzrokuje loše raspoloženje i depresiju. Podsetimo se, osim iz suplemenata, omega 3 masne kiseline, možemo dobiti samo iz masne plave ribe poput tune, palamide, srdele, lososa i dr. Plavu masnu ribu potrebno je konzumirati tri puta nedeljno kako bi iz nje dobili dovoljne količine omega 3, a ukoliko to ne radite, nadoknadite je suplementima.
2. Semenke lana
Omega 3 masne kiseline možemo dobiti i iz semenki lana. Upravo one su bogat izvor alfa-linolenske kiseline iz koje se uz pomoć enzima desaturaze složenim biohemijskim procesom dobijaju esencijalne masne kiseline. Semenke lana mogu se kupiti cele ili samlevene, s time što će cele duže sačuvati svežinu i nutrijente pa je dobro samleti ih kod kuće, prema potrebi. Semenke lana možete umešati u gotovo sva jela, od mesnih jela, supa, dodataka salatama ili sendvičima, hlebu, svežem posnom siru i dr.
3. Tofu
Tofu je sir dobijen od sojinog mleka. Priprema se dimljen ili fermentiran, a može biti i mariniran, i koristi se kao ukusan dodatak mnogim jelima. Sadrži dragocen sastojak tirozin, koji je neurotransmiter i aminokiselina, koja pospešuje rad štitne žlezde, hipofize i tiroidne žlezde, i smanjuje razdražljivost, umor i potištenost.
4. Integralne žitarice
Na proizvodnju serotonina utiče i konzumiranje ugljenih hidrata – ovo je ujedno i razlog zbog kojeg ljudi na dijeti sa manje ugljenih hidrata često osećaju depresiju i loše raspoloženje. Dakle, žitarice su nužne za dobro funkcionisanje organizma, nipošto ih ne treba potpuno isključiti iz ishrane, ali umesto belog hleba i proizvoda od belog brašna, jedite one integralne.
Pročitajte i Sve blagodeti žitarica
Ljuska koju imaju celovite žitarice pomaže u varenju samog zrna, a ujedno je puna vlakana i hranjivih materija, vitamina i minerala. Svakog jutra za doručak pojedite porciju žitarica, u koju možete dodati komadiće voća, jabuke, kruške, šljive pa čak i banane.
5. Čili papričice
Ljute čili papričice takođe su prijatelji dobrog raspoloženja jer sadrže materije kapsaicin, koji podstiče lučenje endorfina, koji se često naziva i hormonom sreće. Od ljutih papričica možete koristiti sušene, a vrlo često dobro uspevaju i u kućnom uzgoju – na prozorskoj dasci pa su dostupne tokom cele godine.
6. Beli luk
Osim što pomaže u regulisanju visokog krvnog pritiska, jer ga dokazano spušta, beli luk koji mnogi izbegavaju zbog intenzivnog mirisa pomaže u smanjenju anksioznost i razdražljivosti, uklanja umor i popravlja raspoloženje. Možete ga jesti sirovog, kao dodatak marinadama, ali i mnogim kuvanim jelima, gde se njegove lekovite moći ne gube.
7. Blitva
Zeleno lisnato povrće, a posebno blitva, jedan je od glavnih izvora folne kiseline , koja je odgovorna za normalan nivo serotonina u mozgu. Ukoliko joj se smanji količina u organizmu, direktno utiče i na pad serotonina, a njegova nestašica krivac je za loše raspoloženje, slabu koncentraciju pa čak i depresiju.
8. Čokolada
Poznati lek za loše raspoloženje sadrži teobromin, feniletilamin, triptofan i kofein koji pridonose osećaju prijatnosti. Zbog toga, nije čudno što je mnogi zovu antidepresivom i posežu za njom kada su tužni, melanholični ili anksiozni. Kad birate čokoladu, izaberite neku sa što više kakaa, bar 70%, jer takva čokolada ima niži glikemijski indeks pa nećete imati problem sa viškom šećera u krvi i stvaranjem masnih naslaga.
Pročitajte i Zbog čega je čokolada dobra za vaše zdravlje
9. Orašasti plodovi
Orašasto voće sadrži proteine, ali i esencijalne kiseline, nužne za dobar rad mozga. Omega 3 masne kiseline i oleinske kiseline „hrane“ mozak, kao i E vitamin, kalcijum, magnezijum i gvožđe. Od orašastih plodova izdvajamo, lešnjake koji stimulišu proizvodnju supstanci koje utiču na stvaranje serotonina, hormona sreće.
10. Suncokret
Semenke suncokreta takođe vam mogu popraviti raspoloženje, zato su odlična grickalica, ali i dodatak raznim jelima ili salatama. Sadrže tirozin koji ima veliku ulogu u popravljanju raspoloženja. Dovoljan je redovni unos šačice suncokretovih semenki, koje se poput drugih mogu pripremati na različite načine i dodavati različitim jelima.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa
Izvor: fitness.com.hr
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem