Limun sadrži od 40 do 50% kiselog soka koji je bogat izvor vitamina C. Zato ga često pijemo u čaju, pravimo limunadu, koristimo u pripremi kolača ili stavljamo umesto sirćeta u salate. Osim toga, limun je koristan saveznik u pripremi i čuvanju hrane.

Kuvanje džema – Ukoliko voću dodate sok od limuna, vreme kuvanja džema biće kraće.

Kuvanje ribe – Koliko puta vam se desilo da vam se dok je kuvate riba raspadne. Ukoliko je pre kuvanja nakratko potopite u sok od limuna to se neće desiti.

Garnirung od limuna – Pošto limun inače doro ide uz ribu, evo malog trika da razbijete monotoniju. Umesto da servirate ribu sa kriškama hladnog limuna, stavite ga u tiganj dok se riba prži. Limun će omekšati I poprimiti miris ribe. Izgledaće atraktivnije i ukusniji za jelo.

Voćna salata – Naseckano voće brzo potamni. Voćna salata će izgledali lepše i svežije ako naseckano povrće prvo prelijemo limunom. Ukus će takođe biti bolji.

Mariniranje – Ako marinirate ribu umesto sirćeta u marinadu stavite limun, on će bolje omekšati ribu pa će se bolje ispržiti a biće i ukusnija.

Testo za kolače – Sa kašičicom limuna testo je lepše.

Neprijatni mirisi – Ukoliko seckate beli ili crni luk, miris sa ruku ćete ukloniti kada protrljate ruke limunom. Takođe, polovina limuna u frižideru pokupiće mirise od hrane.