Kao i kod pripreme svake hrane, majstori zanata imaju svoje male tajne.

Šta izbegavati, a čega se držati pri pripremi piletine, otkriva kuvar Džejms Piterson u svojoj novoj knjizi ""Done: A Cook's Guide to Knowing When Food Is Perfectly Cooked".

Ovo su, kaže, najčešće greške koje radimo pri pripremi piletine.

1. Ne vežete piletinu i puštate da nogice i krilca "lete"

Pile je pre pečenja važno povezati da bi se ravnomerno ispeklo i da bi bilo sočno. Ako to ne učinite, vrući vazduh će cirkulisati unutar pileta i isušiti delove oko prsa pre nego su bataci gotovi. Jednostavno uzmite kanap i vežite pile oko nogu.

2. Pile je golišavo

Kako biste sprečili da se meso presuši, pokrijte ga aluminijskom folijom prvih 20 minuta pečenja. Folija će usporiti pečenje prsa pa će ona biti gotova u isto vreme kad i ostatak pileta. Foliju je dovoljno položiti da bi vazduh mogao da struji ispod nje.

3. Tiganj vam je poluprazan

Piletina pržena u tiganju na maslacu ukusan je i brzo gotov obrok, ali iako se često savetuje da tiganj ne pretrpate, Piterson kaže drugačije. Tiganj bi trebalo biti ispunjen piletinom jer ako pržite komad ili dva, lakše će izgoreti. Meso se ne mora dodirivati, ali ako imate manje mesa, uzmite manji tiganj kako biste izbegli ukus izgorenog mesa.

4. Pogađate kad je gotovo

Ako nemate termometar, jednostavno je napraviti test tako što ćete malo iskrenuti pile. Ukoliko tečnost je tečnost koja iscuri mutna i roze boje, pile još nije pečeno, ako je tečnost bistra ali prošarana crvenom bojom - pečeno je. Pile je prepečeno ako je tečnost bistra i bezbojna.

5. Piletina na roštilju

Pripremajte piletinu na roštilju najpre s donjom stranom na rešetki i kad je najjača vatra. Kad se ispeče, i vatra će se već smanjiti pa kad okrenete deo s kožom koji je masniji manje će masti kapati po uglju pa će se smanjiti mogućnost da se vatra ponovo rasplamsa i da mesu neugodan izgoreni ukus.

Izvor: vecernji.hr