Uvek ćete, ukoliko imate prilike, radije jesti toplo, nego hladno jelo. Topla hrana nam više prija i mnogo je uksunija. Ali, zašto je to tako?
Odogovor je zbog evolucije.
Naši preci jeli su isključivo hladnu hranu pre nego što su pronašli način da zapale vatru, ali presne namirnice je mnogo teže svariti, nego tople. Gorile žvaću po ceo dan, kako bi spremili hranu za varenje, pande žvaću namirnice i po 16 sati, a krave imaju čak četiri želuca kako bi svarile sve ono što unesu u organizam.
Ipak, na svu sreću, razlikujemo se od životinja koje nisu sposobne da svoju hranu koju jedu termički obrade.
Pogledajte i Šta se jelo na dvoru Nemanjića
Pre dva miliona godina, praistorijski čovek zapalio je prvu vatru, a novo otkriće je na početku koristio kako bi se zagrejao, ali i kao oružje i odbranu od divljih životinja. Ubrzo je otkrio da na ovaj način može i da obradi namirnice koje su bile znatno ukusnije.
Nakon dva miliona godina evolucije, današnji čovek uglavnom ne može da jede isključivo sirovu i neobrađenu hranu, kao što to čine predatori, jer oni u odnosu na ljude, oni jednostavno imaju „snažniji i otporniji stomak”, a istovremeno i jači digestivni trakt.
Kada podgrejemo neku namirnicu, automatski povećavamo kaloričnu vrednost i nažalost smanjujemo broj nutritijenata, ali takođe dobijamo i mnoge benefite. Sudeći prema istraživanju sprovedenom na Harvardu,termičkom obradom ovsa, pšenice i krompira dobijamo čak 30 odsto više energije, a 78 odsto više proteina iz jaja.
Pročitajte i Ovako se sprema najukusnije jaje na oko
Određena moderna istraživanja pokazala su i da čak i šimpanze radije biraju kuvanu hranu, nego presnu. Termičkom obradom takođe se ubijaju i bakterije koje mogu biti kobne po ljudski život.
Nutricionistkinja Milkom Raičević govori o tome koliko je isključivo sirova i hladna hrana zapravo dobra ili loša za nas.
- Da bi naš organizam prepoznao neku hranu kao zdravu, ona mora da bude na sobnoj temperaturi. Ako bismo unosili u svoj organizam hladnu hranu, osetili bismo se tromije i naduto, zbog toga što proces varenja počinje u ustim, a kada je hrana mlaka ona sama povuče pljuvačku i omogući da namirinice budu lakše varljive. Kineska filozofija se temelji na balansu, pa tako isto neke namirnice jedu isključivo sirove, hladne, a druge tople - objasnila je Milka Raičević za Blic Ženu.
Pogledajte i Hrana koju ne treba jesti u sirovom stanju
Prema njenim rečima sirovo povrće mnogo duže varimo, a isto ono kada je termički obrađeno postaje lakše svarljivije.
- Našem organizmu najviše prija hrana sobne temperature, uključujući i vodu i kada je kratko blanširana jer se na taj način zadržavaju vitamini i minerali. Ukoliko ddoajete veštačke začine i satima kuvate neko jelo, onda svakako više neće biti zdravo - istakla je nutricionistkinja.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa
Izvor: zena.blic.rs
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem