Najbitniji sastojak koji riblje ulje cini toliko lekovitim jesu omega-3 masne kiseline. Dakle, omega-3 masne kiseline imaju veoma povoljan uticaj na zdravo funckionisanje kardiovaskularnog sistema, mozga, daju podrsku imunoloskom sistemu, deluju antioksidativno, podsticu metabolizam koze i jos mnogo toga.
Kao prvo, riblje ulje nam je od velike koristi jos i pre nego sto se rodimo. Ono se preporucuje u ishrani trudnica za održavanje zdrave trudnoce. Brojna naucna ispitivanja pokazuju da je posebno bitno za razvoj mozga bebe. Tako postoje podaci o tome da deca cije su majke uzimale riblje ulje za vreme trudnoce kao dodatak ishrani, imaju veci nivo inteligencije i redju pojavu mentalnih nedostataka.
Pročitajte koja je hrana dobra za bolji vid.
Kada se rodimo riblje ulje nam pruža energiju koja stimulise brzi prenos impulsa iz jedne celije u drugu. To nam daje brzinu misli, lakse skladistenje podataka u memoriju i ponovno preuzimanje podataka u zavisnosti od potrebe. Kako preterana konzumacija alkohola umanjuje nivo omega-3 masnih kiselina u organizmu (pogotovo u mozgu), što vremenom dovodi do raznih nervnih oboljenja, tako riblje ulje smanjuje mogucnost takvih ostecenja.
Riblje ulje kao prirodni lek za srce i druge kardiovaskularne bolesti sve je vise u upotrebi. Redovna konzumacija ribljeg ulja znacajno umanjuje rizik od srcanog udara i to do 45%, ublazava aritmije srca, snizava krvni pritisak, snizava nivo holesterola u krvi, sprecava nastanak tromba i u svakom slucaju povoljno utice na kvalitet zivota osoba koje su pretrpele srcani udar.
Jedno istrazivanje koje je sprovedeno u Australiji pokazalo je da riblje ulje normalizuje nivo serotonina, kojem dugujemo za "dobro raspoloženje". Zato se redovan unos ribljeg ulja preporucuje i kao lek protiv depresije, neprijatnih simptoma menopauze i slicnih pojava koje nam kvare raspolozenje.
Pročitajte koja hrana može da ublaži strije.
Zatim, riblje ulje povoljno utice na vid, sprecava isusivanje oka, ublazava simptome bronhitisa, bronhijalne astme, artritisa i raznih koznih oboljenja.
Prema najnovijim istrazivanjima, u ribljem ulju se cak moze pronaci spas od prevremenog starenja organizma i nastanaka raka.
Na kraju da kazemo da se riblje ulje moze nabaviti u apotekama u vidu granula, ali je mozda ipak bolje ukoliko ga unosimo konzumacijom sveze masnije ribe kao sto su skuša, tunjevina ili haringa.
Napomena: Americki lekari sa Univerziteta u Michiganu preporucuju oprez osobama koje pate od hronicnih bolesti creva jer su ustanovili da u takvim slucajevima preterani unos ribljeg ulja, tacnije dokozaheksaenoinske kiseline (DHA) koja se u njemu nalazi, moze izazvati i neke nuspojave kao sto su razvoj kolitisa (upala sluzokože debelog creva) i raka debelog creva.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?
*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu >>>>>>>>>>>> https://www.instagram.com/stvar_ukusa/
Izvor: priroda-leci-sve.com
Lagana Rafaelo torta
Pečeno pile sa kestenjem
Kako da napravite karamel kocke
Zapečena pasta sa tunjevinom i paradajzom
Dečji svet je veći od ekrana: Priznanje za kampanju sa svrhom