Svakoj ćeliji u organizmu treba određena količina magnezijuma kako bi organi mogli pravilno da funkcionišu. Magnezijum, inače, pomaže u radu metaboličkih procesa, uključujući oslobađanje energije iz hrane i njegovog prenosa kroz telo, i učestvuje u stvaranju proteina.

Tokom trudnoće, dojenja i perioda intenzivnog rasta, potrebe za magnezijumom su veće. Više ovog minerala je potrebno i sportistima kao i ljudima sa bolesnim srcem. Nedostatak magnezijuma se može pojaviti i zbog određenih fizioloških stanja kao što su proliv, povraćanje, upotreba laksativa, dijabetes i problema sa štitnom žlezdom.

Pročitajte i 10 namirnica najbogatijih vitaminom C

Ako nema dovoljno magnezijuma, pojavljuju se simptomi: glavobolja, migrena, umor, vrtoglavica, pospanost, nervoza, razdražljivost, bolovi u mišićima i grčenje, gubitak apetita. Pošto telo nedostatak magnezijuma nadoknađuje tako što ga crpe iz kostiju, duži nedostatak magnezijuma može da bude vrlo opasan.

Pogledajte i Namirnice koje sadrže više gvožđa od govedine

Organizam sam ne može da stvori magnezijum, pa je potrebno da se unosi kroz hranu i piće. Dnevne potrebe za magnezijumom odraslog čoveka su od 300 do 400 mg, a možemo ih zadovoljiti tako što ćemo svakodnevno da pijemo tri do četiri decilitra prirodne mineralne vode koja sadrži magnezijum. Hrana koja je dobar izvor magnezijuma: zeleno lisnato povrće (spanać, blitva), orašasti plodovi (bademi, susam, brazilski oraščići, orasi), semenke bundeve i suncokreta, paprika, smokve, banane.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama – Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu Izvor: Večernje novosti