Ovo povrće već godinama ima prilično lošu reputaciju, tačnije, otkako su svi postali opsednuti zdravom ishranom i još zdravijim životom. Ali, krompir je na "crnu listu" promotera zdravog života dospeo ni kriv ni dužan.

Sve štetne posledice korišćenja krompira u ishrani nemaju nikakve veze sa krompirom samim po sebi, već isključivo sa načinom pripreme i dodacima koje usput koristimo. Setite se samo prženja u fritezi, recimo, uz čitave "snežne" brežuljke soli koje posle pravimo po krompirićima, pre nego što navalimo…

Ali, kad krompir pripremamo na zdrav način (kuvamo, pripremamo na pari i pečemo u rerni, recimo), on je u stvari prilično zdrava namirnica, prenosi Medical Daily.

Može da pomogne u regulaciji krvnog pritiska

Doduše, krompir je pomalo kao "mač sa dve oštrice" što se tiče uticaja na krvni pritisak, ali evo kako stoje stvari. Krompir ima visok glikemijski infeks, a postoje teorije da namirnice s visokim glikemijskim indeksom mogu da povise pritisak, ali studije te teorije opovrgavaju, kad je konkretno krompir u pitanju. Krompir ima puno kalijuma, tako da pozitivno utiče na regulaciju krvnog pritiska.

Ovo se naročito odnosi na ljubičasti slatki krompir, za koji je dokazano da snižava krvni pritisak kod gojaznih osoba. Za razliku od "običnog", belog krompira, ova sorta bogata je i antocijaninima i karotenoidima koji pozitivno utiču na opšte zdravstveno stanje.

Ostatak teksta pročitajte OVDE

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?

*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu >>>>>>>>>>>> https://www.instagram.com/stvar_ukusa/