Crna rotkva, arapka ili crna arapka pripada porodici krstašica. Vekovima se koristi kao hrana, ali i jedan od najefikasnijih prirodnih lekova. Poznata je u svim kulturama, starom Rimu, Egiptu, Kini i Japanu.
Rotkva kao prirodni lek
Ona je prirodni antialergin, antibakterik, antioksidans, antireumatik, antiskorbut, antispazmatik, antiviral, aperitiv, detoksikant, digestiv, diuretik, laksativ, mikotik, regenerator, sedativ...
Leči štitnu žlezdu, karcinom i razne alergije
Crna rotkva je lek za žuč, jetru, pluća i kašalj. Kako bi zaštitili svoje robove i radnike za vreme gradnje Keopsove piramide, Egipćani su im uz šargarepu i beli luk davali crnu i belu rotkvu. Poznavajući već tada uticaj crne rotkve na čovekovo zdravlje, Egipćani su masovno uzgajali crnu rotkvu za hranu i dobijanje ulja. Crna rotkva danas se najčešće koristi kao dodatak jelima ili kao začin oštrog, jakog i nadražujućeg ukusa.
Ako osobe oboljele od raznih alergija, nečistoća kože, prištića, raznih pega, lišajeva do gljivičnih bolesti uzimaju dijetalne obroke s crnom rotkvom i piju sok od crne rotkve, na dobrom su putu k ozdravljenju.
Crna rotkva pomaže u lečenju najtežih bolesti, pa i karcinoma, jer smiruje, čisti, jača i obnavlja ceo organizam.
Danas se najčešće koristi u lečenju raznih alergija. Salata od crne rotkve znatno pomaže u lečenju smanjenog ili pojačanog rada štitne žlezde.
Otrovno ulje
Ulje crne rotkve je otrovno, a dobija se iz semenki. Zapadna medicina koristi crnu rotkvu za lečenje akni, astme, arterioskleroze, bolesti jetre, bubrežnih kamenaca, bronhitisa, creva, izgubljenog apetita, proletnog umora, gihta, kašlja, depresivnog, grčevitog i konvulzijskog kašlja, iritacije kože, išijasa, raka, tegoba s plućima, protiv gljivica; protiv manjka C vitamina, nesanice, nadutosti, reume, bolesti štitnjače, tuberkuloze, urinarnog trakta, želuca...
Kod komplikacija sa žuči, bubrezima i jetrom u akutnim fazama potrebno je s oprezom uzimati sok od crne rotkve.
Crna rotkva u borbi protiv prehlade
Što se tiče ukusa kora od crne rotkve ima mnogo jači ukus nego bela unutrašnjost crne rotkve. Ali taj ljuti idealni ukus je izvrstan u zimskim danima. Dokazi sugerišu da ljute namirnice kao što je crna rotkva,mogu sprečiti i izlečiti prehladu stimulisanjem sluznice i čišćenjem zagušenja.
No,ljuti ukus crnih rokvi nije jedino svojstvo koje sprečava prehladu i grip, nego bi u tome mogao pomoći i vitamin C jer ojaćava imunološki sistem.
Recepti od crne rotkve
Prirodni lijek za kašalj- Crna rotkva i med
Pre svega rotkvu dobro operete. Potom, oljuštite kožu i napravite udubljenje u rotkvi u koje biste mogli da uspete med. Preporučuju se dve-tri kašičice meda.
Pošto je potrebno da se med i sok iz rotkve pomešaju kako bi dali željene rezultate najbolje je ne dirati rotkvu čitavu noć. Nakon toga ovaj napitak možete koristiti kao lek za kašalk. Pije se tri puta dnevno, ujutru, popodne i naveče.
Napomena: Ovaj napitak se ne daje deci mlađoj od godinu dana niti odraslima koji imaju problema sa jetrom i bubrezima.
Crna salata od rotkve
Sastojci
4 kašičice sveže isceđenog soka od limuna
2 kašičice senfa
2 crne rotkvice oljuštene
2 kašičice ekstra-devičanskog maslinovog ulja
Himalajska so
U srednju posudu umitite zajedno sok od limuna i senf,a zatim polako dodajte maslinovo ulje i nastavite mutiti dok se smesa ne sastavi.
Naribajte crnu rotkvu na rende i dodajte je u posudu sa limunovim sokom,senfom i maslinovim uljem.Posolite sa himalajskom soli. Poslužite odmah. Ako želite maskirati ukus crne rotkve dodajte kurkumu.
Rotkva u ishrani
Rotkva je veoma zdrava namirnica, neopravdano zanemarena, ali je isto tako jedna od onih namirnica koja se ne treba koristiti svakodnevno i u prevelikim količinama.
Jestivi deo rotkve isti je i kod crne i kod bele, a za naša podneblja karakteristična je crna rotkva. Roditelji treba da budu oprezni pri davanju rotkve deci mlađoj od godinu dana.
Salata od rotkve i praziluka
Potrebno
200 g rotkve
150 g praziluka
5 kašika ulja
So
Priprema:
Rotkvu oljuštiti, istrugati na rende, oprati u hladnoj vodi (da izgubi ljutinu), ocediti i staviti u činiju. Dodati praziluk isečen na tanke kolutove, zatim posoliti, preliti uljem i dobro promešati.
Po želji se može zakiseliti razblaženim vinskim sirćetom.
Izvor: nezavisne.com
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem