1. Spanać

Izvor je belančevina, vlakana, vitamina i minerala a pomaže i u očuvanju vida. Međutim, spanać sadrži i velike količine oksalata, materije koja pospešuje stvaranje bubrežnog kamenca zbog čega ga treba jesti umereno.

2. Pomorandže i paradajz

Ako se jedu u prevelikoj količini, kiselina u pomorandžama i paradajzu može uzrokovati gastroezofagealni refluks, želudačni poremećaj koji karakterišu neugodni simptomi poput grlobolje, ali i gorušice i povraćanja. Preporučena dnevna doza je ne više od dve pomorandže ili paradajza.

Pogledajte i Zdrave namirnice koje goje

3. Tunjevina

Ukoliko često jedete tunjevinu, postoji opasnost da će vam se organizam "predozirati" živom s obzirom da se ovaj element u tunjevini nalazi u većim količinama. Preterani unos žive može uzrokovati slabljenje vida, pogoršani sluh, narušenu koordinaciju i slabost u mišićima. Tunjevinu ograničite na maksimalno dve konzerve nedeljno.

4. Soja

Ako se konzumira umereno soja će povoljno uticati na holesterol i krvni pritisak, ali ako preterate soja može sprečiti apsorpciju gvožđai uzrokovati anemiju. Zato ne jedite više od jedne porcije soje dnevno.

Pogledajte i Slanina i puter su ipak zdrave namirnice?

5. Brazilski oraščići

Ova fina grickalica bogata je belančevinama, vlaknima, esencijalnim masnim kiselinama i selenom pa tako smanjuje holesterol i krvni pritisak. Međutim, u prevelikim količinama selen može biti toksičan i uzrokovati gubitak kose, lomljive nokte, dermatitis i neurološke probleme. Jedite najviše deset brazilskih oraščića na dan.

6. Voda

Hidratacija organizma ključna je za dobro zdravlje, ali preterana konzumacija najzdravijeg pića na planeti može uzrokovati trovanje vodom. Previše vode otapa natrijum u telu, a nizak nivo natrijuma može poremetiti moždane funkcije. Kako da znate da li pijete previše vode? Ako vam je mokraća uvek prozirna, smanjite unos vode.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa

Izvor: Zadovoljna