Vitalne materije u dubokom ledenom snu
Pri dugotrajnom transportu i skladištenju sveže povrće gubi znatnu količinu vrednih hranljivih materija.

Istraživanja su pokazala da, na primer, posle tri dana čuvanja na sobnoj temperaturi, spanać sadrži još samo 20 procenata svoje prvobitne količine vitamina C. U zamrznutom spanaću, međutim, čak i posle sedam meseci ostaje čak 80 procenata ovog vitamina. Jer, povrće koje treba zamrznuti, već nekoliko sati posle berbe zamrzava se na temperaturi od minus 70 stepeni. Tako čvrstina, boja, aroma, vitamini i minerali ostaju optimalno očuvani.

Bogatije vitaminima je samo još povrće koje pravo iz bašte stiže na trpezu.

Raznovrsnost nezavisno od sezone
Po pravilu, pri stalnoj temperaturi od minus 18 stepeni voće i povrće može bez promene kvaliteta da se očuva 12 do 24 meseca.

Ishrana iz zamrzivača je raznovrsna i može da se planira po želji. Može da se ostavi čitavo šarenilo namirnica i da se čak i u vremenskoj stisci brzo pripremi zdrav obrok.

Izbor zamrznutih prehrambenih namirnica je zaista obiman. Pored već uobičajenih proizvoda od povrća, mesa i ribe, ima i proizvoda od brašna, mezeluka i gotovih jela koja samo treba staviti u pećnicu ili spustiti na tiganj.

Ni odmrzavanje više nije potrebno. Zavisno od proizvoda, ledene prehrambene namirnice se odmah stavljaju u odgovarajuću posudu koja ide na vatru, i na tihoj vatri se odmrzavaju. Uputstvo koje se nalazi na svakom pakovanju daje sve informacije o samom proizvodu i sastojcima koje sadrži, kao i savete za njegovu pripremu.

Ove savete proizvođača svakako treba uvažavati, i uvek imati na umu da će se pri dinstanju na tihoj vatri hranljive materije, kao i ukus, najbolje sačuvati. Takođe, treba poštovati vreme trajanja proizvoda naznačeno na pakovanju, kao i savet da odmrznut proizvod ne treba opet zamrzavati.