Prema poslednjim istraživanjima Američkog ministarstva poljoprivrede, ako se krompiri čuvaju na temperaturi nižoj od sedam stepeni Celzijusa skrob u njima pretvara se u šećer pa su slađi i menja im se ukus. Osim toga, hladnoća im može promeniti boju. 

Pogledajte i 9 najčešćih grešaka u pripremi krompir pirea

Kako se pravilno čuvaju krompiri

Osim u frižideru, krompiri ne smeju biti ni na svetlu ili pretoplom mestu. Najpametnije bi bilo držati ih u ostavi ii podrumu. Osim u fiokama ili jutenim vrećama, možete ih staviti i u papirne vrećice.

Ono što nikako ne smete da radite je da ih perete pre nego što ih odložite u ostavu ili fioku jer vlažnost takođe utiče na njihov kvalitet. Ako su pravilno skladišteni, mogu trajati dva do tri meseca.

Pročitajte i 5 "zdravih" priloga koji škode više od prženih krompirića

Ako brinete za zdravlje, izbegavajte prženje i pečenje krompira

Kako pokazuje poslednja vest o tome da je crveno procesuirano meso zbog nitrita kancerogeno i stručnjaci danima razglabaju koliko je u tome istine, krompir se već odavno našao na listi nepoželjnih namirnica. Krompir zbog ulja i načina obrade i nije najpoželjniji ako ga pržite ili pečete, ali u svakom drugom slučaju krompir nije ni štetan ni nezdrav.

Naprotiv! Ako ga, na primer, kuvate u kori, krompir zadržava sve svoje vrednosti koje su neki očigledno zaboravili. Iako ga pogrdno nazivaju nutritivno praznom namirnicom, krompir sadrži mnogo vrednih sastojaka poput fenolnih jedinjenja, a po njihovoj količini bez problema staje rame uz rame brokoliju. Pored toga, krompir sadrži flavonoide, a oni su zaslužni za zdravlje srca i krvnih sudova, štite organizam i od karcinoma i od nekih plućnih bolesti.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa

Izvor: tportal