Postoje brojni saveti kako bi trebalo pripremati određene vrste povrće kako ono ne bi izgubilo njegovu primarnu hranljivu vrednost. Kako su saveti često kontradiktorni, nutricionistkinja Helen Bond otkriva pravi način obrade za paradajz, brokoli, šargarepu, spanać, crvene paprike, kupusa i kelja.
Helen navodi da je najbitnije da svakodnevna ishrana kao i dijeta bude ravnomerno izbalansirana između sirovog i skuvanog povrća. Takođe jako je bitno da znamo koje povrće je najbolje samo oprati i konzumirati, a koje ipak moramo dodatno obraditi.
Ukoliko niste sigurni kako ih konzumirati individualno, Helen je navela neko od povrća koje svakodnevno konzumiramo i njihov najbolji način upotrebe.
Paradajz
Verovali ili ne, paradajz ima najveću hranljivu vrednost kada se skuva. On sadrži likopen, pigment koji daje paradajzu boju. Za ovaj pigment se veruje da pomaže u sprečavanju srčanih oboljenja, ali je i najveća zaštita od raka prostate.
Iako ga većina upotrebljava u sirovom stanju, najčešće u salatama, paradajz je najzdraviji kada se skuva. Na taj način omekšavaju njegovi delovi u kojima ima najviše likopena, što olakašava organizmu njegovu apsorpciju,
Pogledajte i Namirnice koje čuvaju zdravlje ženama
Brokoli
Brokoli je najbolje kozumirati u sirovom stanju. On sadrži sulforafan, organsko jedinjenje koje je veliki borac u borbi protiv raka. Istraživači ukazuju da ovo jedinjenje ne samo da uništava ćelije raka već i sprečava njihovo razmnožavanje. Takođe brokoli je dobar za prevenciju čira na želucu.
Helen ističe da je jako bitno da brokoli ne dođe u dodir sa velikom toplotom, jer to uništava njegove hranljive sastojke.
Šargarepa
Brojna naučna ispitivanja su pokazala da je šargarepa najbolja kada je skuvana. U procesu kuvanja nivo beta-karotena u šargarepi značajno se poveća. Ovaj karoten se u organizmu pretvara u vitamin A.
Vitamin A je ključan za dosta funkcija u organizmu, između ostalog za kožu, vid i imunitet.
Spanać
Spanać je zaista superpovrće. Ne samo zato što ga kultni crtani junak mornar Popaj jede, već zato što je bogat brojnim hranljivim vrednostima. On sadrži kalijum koji reguliše krvni pritisak i vitamine A i C, dva nutrienta ključna za jak imuni sistem.
Njega je najbolje konzumirati sirovog u salatama ili blago obarenog. Spanać između ostalog sadrži i kalcijum, magnezijum i mangan koji održavaju naše kosti jakim i zdravim.
Za trudnice je jako bitno da češće konzumiraju spanać, jer sadrži folnu kiselinu koja pomaže u očuvanju i razvitku ćelija bebe.
Crvena paprika
Crvenu papriku je najbolje konzumirati svežu i sirovu. Ona je puna vitamina C, čak do dva puta više od pomorandže. Ali kao što je poznato, na velikim toplotama vitamin C gubi svoju vrednost, tako da umesto ajvara iskoristite svežu crvenu papriku za vašu salatu.
Pogledajte i 10 namirnica za zdrave bubrege
Kupus
Kupus je najbolje konzumirati kuvan. Obogaćen vitaminom B i C, luteinom i beta-karotenom, on pomaže u očuvanju vitalnosti mišićnog sistema. Jedna porcija kupusa takođe sadrži i do 56 miligrama kalcijuma, koji je važan u očuvanju naših kostiju.
Pročitajte i Kupus - odličan za mršavljenje i ten
Kelj
Kelj je preporučljiv da se konzumira u sirovom stanju. Bogat vitaminima A i C, štiti i čuva izgled kože. Kuvanjem se gubi trećina od količine vitamina C iz jedne porcije. Neki ga još i zovu "eliksir mladosti" jer reguliše rizik prevremenog starenja.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa
Izvor: zena.blic.rs
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem