I dok se testo tradicionalno soli tokom kuvanja, neki su taj korak počeli da izbegavaju. Ako ste se i vi poveli za tim trendom, evo nekoliko razloga zašto testo uvek treba soliti.

Ako za kuvanje testenine koristite lonac od inoksa, možda ćete s vremenom primetiti određena oštećenja. To je u samoj osnovi oblik korozije nastao zbog interakcije hlorida u soli, kiseonika u vodi i hroma od nerđajućeg čelika. Ali, taj proces vrlo lako možete sprečiti ako vodu za kuvanje testenine posolite tek nakon što proključa. Naime, soljenjem hladne vode navedeni elementi imaju znatno više vremena za interakciju, a ako vodu posolite tek nakon što proključa, neće biti prisutno dovoljno kiseonika za odvijanje navedene reakcije. Zato, uvek solite vodu nakon što proključa.

Iako mnogi smatraju kako soljenje vode ubrzava proces kuvanja testenine, tu priču ne podupiru naučni dokazi. Zapravo jedini razlog zašto se testenina soli je zbog ukusa testenine. Posoljena voda daje ukus testenini iznutra prema spolja jer testenina upija vodu, što dovodi do ukusnije testenine. Bez obzira koliko ukusan sos napravili, testenina je zapravo temelj oko kog gradite ostale ukuse. Zato, ako je testenina sama po sebi bezukusna, i celokupno jelo će biti takvo.

Dodatni bonus je i to što pravilnim soljenjem testenine soseve i ostale priloge nećete morati previše da solite. A ne treba da vas zabrinjava količina soli koju ubacite u lonac pre kuvanja testenine, jer će većina ionako otići kada procedite testo.

Koliko je soli zapravo potrebno staviti u vodu za kuvanje testenine? 

Ne postoji neko univerzalno pravilo, ali ako su vam potrebna detaljna uputstva, najbolje je slediti one Marsel Hazan. Ona navodi kako na svakih pola kilograma testenine treba staviti oko kašičicu i po soli. Međutim, so je stvar ukusa, zato se slobodno poigrajte i odredite količinu koja vam najviše odgovara.

Izvor: tportal.hr