U većini domaćinstava danas se nalazi mašina za sudove, koja domaćicama u mnogome olakšava posao. Ipak, pojedine predmete i sudove nikako ne bi trebalo da stavljamo u mašinu, ali ponekad u nedostatku vremena ili volje jednostavno ne razmišljamo da im možemo naneti veliku štetu.

Evo koje to sudove i kuhinjska pomagala je bolje da peremo ručno u sudoperi.

Drveni pribor za kuvanje. Pre nego što drveni pribor stavite u mašinu za pranje posuđa, proverite uputstvo za upotrebu. Drveni pribor može lako da se ošteti, napukne, iskrivi se...

Takođe treba da izbegavao da stavljamo kristalno posuđe i ručno izrađeno staklo. Ovakvo posuđe je veoma osetljivo i velika je verovatnoća da će napući u toku pranja u mašini za posuđe.

Pribor u boji zlata. Ovakav pribor perite ručno jer će se boja najverovtnije u toku pranja u mašini skinuti.

Posuđe sa teflonskim dnom. Mnoge posude sa teflonskim dnom mogu da izgube osnovno svojstvo ako se operu u mašini za pranje posuđa. Zato je bolje da ne rizikujete već ove posude operite ručno.

Aluminijumske posude. Nije problem u tome šta će se dogoditit ovim posudama, već to što one mogu oštetiti druge posude u toku pranja. Na primer, mogu ostaviti tamne mrlje.

Kvalitetne noževe. Proces pranja može istupiti oštricu i noževi se mogu oštetiti u toku pranja. Posude od livenog gvožđa. Ovo posuđe nikako ne smete prati u mašini jer se može skinuti poželjan premaz.

S druge strane, sasvim je u redu na police u mašini za sudove poređati, osim tanjira i drugog posuđa, i neke stvari za koje nam nikada ne bi palo na pamet da ih peremo na ovaj način.

Kao na primer gumene japanke, dečje plastične igračke za kupanje, četke i češljeve, lego kockice, posuđe od nerđajućeg čelika, sunđere za tuširanje, plastične ovale, zatvarače za tegle, posude za hranu za kućne ljubimce, kuhinjske sunđere i četke za ribanje posuđa, kao i žice za rernu.

Izvor: Stvar ukusa