Za većinu hrane znate kada je treba baciti na osnovu mirisa ili pojave buđi. Međutim, možda vas iznenade upravo ove namirnice koje donosimo u nastavku. Takođe, istraživanja pokazuju da hrana kao što je džem, maslinovo ulje, suvo bilje i žitarice mogu izgubiti hranljive vrednosti ako dužo stoje.

Donosimo vam savete kako da produžite rok trajanje prehrambenih proizvoda u vašem domaćinstvu.

Zeleni čaj

Antioksidansi smanjuju svoju vrednost za 32% nakon dužeg stajanja na polici – rečeno je prema studiji iz 2009. godine u časopisu "Journal of Food Science". Antioksidansi mogu smanjiti rizik od nekoliko vrsta raka, ali su osetljivi na kiseonik i svetlo. Čaj, za razliku od vina, ne dobija na vrednosti s vremenom i stajanjem. Preporučuje se da kupujete čaj u hermetičkom pakovanj. Čuvajte svoje vrećice čaja u zatvorenim posudama na hladnom mestu.

Pogledajte i 5 razloga da češće pijete zeleni čaj

Proizvodi od paradajza

Konzervirani sok od paradajza izgubi 50% svojih svojstava nakon što stoji u frižideru duže od tri meseca, čak i ako je neotvoren. Ako koristite kečap, radije kupujte manje boce tako da ih češće morate menjati (radi svežine i nivoa likopena u kečapu).

Krompir

Krompiru u proseku pada vrednost vitamina C do 40% nakon osam meseci pravilnog skladištenja, prema istraživačima iz Holandije. Verovatno je da malo ljudi krompir čuva toliko dugo, međutim, proizvođači ih mogu čuvati i do pet meseci pre nego što ih dostave na tržište – kaže Petar Imle, proizvođač krompira i biljni genetičar u severnoj Minesoti. Kupujte uvek manja pakovanja krompira i onoliko koliko možete pojesti u nekoliko nedelja. Takođe, preporučuje se da krompir čuvate u papirnoj ambalaži, a nikako plastičnoj.

Pogledajte i Krompir - ukusna i zdrava namirnica

Maslinovo ulje

Potencijalni antioksidansi padaju za 40% nakon šest meseci, navodi se u italijanskom istraživanju iz 2009. godine u časopisu "Journal of Food Science". Takođe, pripazite na to gde čuvate maslinovo ulje. Nemojte ga držati blizu šporeta ili ostaviti otvorenog jer je osetljivo na kiseonik, toplotu i svetlost. Ako ne kuvate često s maslinovim uljem, kupujte manja pakiovanja.

Bobičasto voće

Borovnici opada vrednost za 23% nakon dva meseca skladištenja na sobnoj temperaturi, a džem od jagoda gubi i do 12% svoje vrednost nakon što stoji u ostavi duže od šest meseci.

Suvo bilje i začini

Koliko god je moguće, suvo bilje i začine držite u staklenim posudama, nikako u plastičnim jer do njih može vazduh. Još bolje, sameljite svoje začine. Takođe, nemojte ih nikako držati u blizini šporerta i direktnog svetla.

Pogledajte i Saveti za pravilno čuvanje začina

Žitarice i slično

Pripazite na kom mestu ostavljate ove namirnice. Na primer, brašno može biti osetljivo na svetlo i kiseonik. Ovu hranu uvek držite u neprozirnim keramičkim posudama, daleko od šporeta i izvora toplote.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - StvarUkusa

Izvor: zena.hr