Iako je trovanje hranom često vezano za leto, ipak je ovo doba godine kad se javlja veći broj obolelih. Ovo i ne čudi, jer je vreme praznika, okupljanja, a slave se slave i po nekoliko dana tako da se hrana više puta podgreva, iznosi, menja joj se temperatura.

Koliki je rok trajanja jela i namirnica i kako treba da ih čuvamo da bismo izbegli zdravstvene probleme?

Ovo je naročito bitno kad su ostaci hrane od slava u pitanju, jer je to često hrana koja sadrži razne materije koje su podložne kvarenju, a pri tom upravo one duže stoje na stolu pred gostima. Samo neke od njih su salate poput ruske i drugih kremastih salata koje sadrže majonez i pavlaku, zatim slane torte, rolati, kuglice.

Spisak namirnica koje su opasne kad duže stoje je poduži a ovo su samo neke od njih.

Bakterijskom delovanju najizloženija su jela koja sadrže mnogo šećera. Kolači, torte u kojima ima margarina, salate koje se spremaju sa majonezom i uljem izuzetno su kvarljivi i imaju kratak rok trajanja, a kod od namirnica koje se spremaju sa jajima postoji i opasnost od salmonele. Zato se preporučuje da se ova jela jedu najduže tri dana od dana kada su napravljena.

Prvi znak da nešto nije u redu jesu promena mirisa i boje. Ipak, postoje namirnice kod kojih nećete primetiti promenu, a mogu imate posledice po zdravlje.

Ukoliko primetite promene praćene dijarejom, povraćenjem, povišenom temperaturom, dehidratacijom i bolovima u stomaku postoji mogućnost da ste uneli u svoj organizam neku namirnicu koja je bila kontaminirana određenim bakterijama.

MESO I RIBA

Zbog mogućnosti razvoja bakterija, meso spada među najopasnije namirnice. Vrlo je bitno kako ga čuvate pre samog spremanja. Ono u frižideru moće da stoji najduže pet dana i to ako je pokriveno folijom i ukoliko je sveže. Česti ni sami ne znamo koliko dugo je nešto stajalo u samoj drodavnici iz koje smo ga doneli. Naročito budite oprezni kad je mleveno meso u pitanju, kao i jela koja se od njega prave, poput sarmi i rolata.

SALATE I SOSOVI

Salate treba pojesti u roku od tri dana. To se posebno odnosi na rusku i francusku salatu koja može biti opasna zbog jaja, krompira i majoneza pošto su to lako kvarljive namirnice.

POVRĆE

Problem kod povrća ne zadaju bakterije, već gljivice. One se razmnožavaju na sobnoj temperaturi, a najviše vole slatko povrće poput krompira, koji ne bi trebalo da stoji duže od dva dana. Podgrevanje može da ubije gljivice, ali povrće ne bi trebalo da podgrevate više od jednom, i to samo na temperaturi iznad 60 stepeni.

KOLAČI

Kremastim kolačima rok trajanja je četiri dana, pod uslovom da ih držite u frižideru. Suvi kolači mogu da se jedu do dvadeset dana, ali ih nemojte stavljati u frižider. Svežinu će zadržati samo ako ih čuvate na suvom i tamnom mestu.

Savet plus: Sve ostatke kvarljive hrane koju držite u frižideru stavite na gornju policu gde je najhladnije. *Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama – Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?*Pratite Stvar ukusa i na Instagramu 

Izvor: stvarukusa.rs