Sastojci:

Za karfiol:

  • 1 glavica karfiola
  • 1 komad putera
  • 5 kašika ulja
  • 1 kašičica kurkume
  • 1 kašičica meda
  • 2 čena belog luka
  • 2 kašike prezli
  • 2 kašike parmezana

Za umak od spanaća:

  • 3 stabljike celera
  • 3 šake spanaća
  • ostatak smese putera i belog luka
  • 1 avokado
  • 1 ljubičasti luk
Zašto je korisno da jedete karfiol?

Karfiol je niskokalorična namirnica i u svom sastavu ima oko 92 odsto vode. Bogat je vlaknima i samim time dobar za probavu. Obiluje antioksidansima, bogat je vitaminom C, vitaminom K, folatom, kalijumom, manganom i pantotenskom kiselinom. Najbolji je biljni izvor važnog mikronutrijenta holina.

Recept za začinjene pečene cvetove karfiola:

Kako biste pripremili karfiol, prvo iseckajte cvetove i ubacite ih u činiju. Posolite vodu, dodajte seckani limun, prokuvajte i prelijte preko karfiola. Ostavite da odstoji u ključaloj vodi 1 minut, a zatim izvadite cvetnice karfiola. U lonac ubacite 1 komad putera i 5 kašika ulja, pa pustite da provri. Zatim ubacite 1 kašičicu kurkume i 1 kašičicu meda. Mešajte dok se krčka.

Narendajte na dasci 2 čena belog luka i ubacite ga u šerpu, pa nastavite da mešate. Prebacite zatim u činiju. U drugoj činiji pomešajte 2 kašike prezli i 2 kašike parmezana. Svaki cvet karfiola umočite u smesu sa puterom i kurkumom, pa uvaljajte u mešavinu parmezana i prezli. Poređajte na pleh obložen papirom za pečenje i pecite u rerni na 200°C tokom 25-30 minuta.

U međuvremenu iseckajte celer, prebacite ga na tiganj, dodajte spanać i dinstajte dok ne usahne. Prebacite u blender i zatim dodajte preostalu smesu putera, belog luka i kurkume. Dodajte jedan avokado i sve zajedno blendirajte. Na svaki tanjir stavite po kašiku ovog umaka i par pečenih cvetova karfiola. Pored stavite trakice ljubičastog luka. Uživajte! Možda ćete želeti da napravite i karfiol sa belim lukom iz rerne.

Pročitajte i kako se pravi pohovani karfiol preliven sosom od sira

BONUS VIDEO

04:14
Anastastija Staša Đurić podelila svoj savršen recept za pripremu karfiola i tiramisu kolača Izvor: Kurir televizija

StvarUkusa